TARİHİ KAYBOLAN MESLEKLER

- Yayladağı ilçesinde 46 yıldır semer yapan Bayram Erdem (71) sepetli motosiklet ve kamyonetlerin çoğalması nedeniyle işlerin durma noktasına geldiğini, bu nedenle semer imalatı yapmayacağını söyledi.
TARİHİ KAYBOLAN MESLEKLER
   Erdem, AA muhbirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda Çabala köyünde ürettiği semerleri Yayladağı ve diğer ilçelere gönderdiğini, ancak günümüzde semere talep olmadığını, işini bu nedenle oğluna devrettiğini kaydetti.
     Semerciliğin zahmetli meslek olduğunu, teknolojiye yenik düştüklerini ifade eden Erdem, şöyle devam etti:
     ''1965 yıllarında babam atına semer almak için Kırıkhan ilçesine gitmişti. Yanında beni de götürdü. Ustanın yaptığı işi 2 gün izledim. Yayladağı'na dönünce ben de semer yapmayı denedim. Hayli kaliteli ve beğenilen bir semer oldu. O günden bu yana 46 yıldır semer yapıyorum. Semerlerin tanesini 150-200 TL'ye satıyordum. 11 çocuklu ailemi semercilik sayesinde geçindirdim. O dönemlerde ayda 30 tane semer satıyordum. Ama son 10 yıldır bu sayı ayda bire düşünce işi oğluma bıraktım. Sepetli motosiklet ve kamyonetler çıktı, semercilik tarihe gömüldü. Ben de işimi oğluma bıraktım.''
 
 
 

     Bayram Erdem'i evinde ziyaret eden Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Hikmet Gümüştaş, yaptığı açıklamada, Erdem'in semercilik mesleğini müşteri olmadığı gerekçesiyle bıraktığını hatırlatarak, ''Günümüz şartları gereği semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu. Semerci ustalar yaptıkları semerleri satacak kimseyi bulamıyor. Bu nedenle oğlu Suat Erdem?in hediyelik süs semer yapmasını önerdik. Yaptığı semerleri sergileyeceği ortamlarda ona yardımcı olacağız'' dedi.
     Bayram Erden'in oğlu Suat Erdem (25) ise, küçük boyutlarda hediyelik semer talebinin çok olduğunu, minyatür semerler yaparak HEM Müdürününün de desteğiyle ailesini geçindireceğini sözlerine ekledi.
 

TARİHİ KAYBOLAN MESLEKLER haberi 06 Mart 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  167125 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle