Tarihi ve Kültürel Mirasımız Ayağa Kaldırılıyor

İlimizin sahip olduğu değerlerin bir bir ayağa kaldırılması, yeniden kültürümüze ve ilimizin turizmine kazandırılması yönündeki titiz çalışmalar devam ediyor. 
Tarihi ve Kültürel Mirasımız Ayağa Kaldırılıyor

Bu kapsamda, Uzun Çarşı içerisinde2.180 m²alan üzerinde bulunan ve 1570’li yıllarda yapıldığı bilinen tarihi Kurşunlu Han restore ediliyor. Vali Lekesiz,  Kurşunlu Han’da devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi alan Vali Lekesiz, daha sonra yaptığı değerlendirmede Kurşunlu Han’ın restorasyonunun tamamlanması ile beraber alacağı yeni çehre ile Uzun Çarşı’ya artı değer kazandıracağını ve Uzun Çarşı içerisinde nabzın attığı yer olacağını söyledi.  Vali Lekesiz, bir zamanlar Antakya’da nabzın atığı yerin Uzun Çarşı, Uzun Çarşı’da da Kurşunlu Han olduğunu ancak kültürel mirasımıza yeterince sahip çıkılmamasından dolayı söz konusu yapının yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çöktüğünü ifade ederek, Han’ın yeniden kültürümüze ve ilimizin turizmine kazandırılacak olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Hatay İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılan Kurşunlu Han’ın restorasyonuna ilişkin projesinin hazırlandığını ve Kurul’dan geçtiğini, ihalesinin yapılarak restorasyon uygulamasının da başladığını hatırlatan Lekesiz, yaklaşık 5 ay içerisinde tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti. Lekesiz, “Burası Uzun Çarşı’da nabzın attığı çok hoş bir mekan olacak. Eşinizi, dostunuzu, misafirlerinizi alıp huzurla getirebileceğiniz, keyifle zaman geçirebileceğiniz bir mekan olacak. İlimizde farklılık yaratabilecek işlevler olarak, ağaç ve cam işlemeciliği, hasırcılık, sepet örücülüğü, keçecilik, kilimcilik, mozaikçilik, yorgancılık, ipekçilik, defne sabunu, baharatçılık, hat, ebru, tezhip sanatları çömlekçilik ve testicilik, dikiş, nakış ve kumaş işlemeciliği, folklorik bebek yapımı gibi ilimizin unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını burada yeniden bulabileceksiniz. Uzun Çarşı’da alışverişini yapanlar buraya gelerek dinlenebilecek ve birer yorgunluk kahvesinin ardından sini kebabını ve künefesini özgün hali yiyebilecekler.” dedi. 

Restorasyon ile Kurşunlu Han’ın zemin katında 23 adet genel amaçlı dükkan, esnaf lokantası, bilgilendirme alanı, toplantı ve sergi salonu, genel avlu ve sergi avlusu, birinci katında ise, yöresel ürünlerin satışının yapılabileceği dükkanlar, yöresel el sanatlarının üretiminin yapılabileceği eğitim atölyesi ve kafe yer alacak.