TARIM İL MÜDÜRÜ ZABUN: -''ZEYTİN HASADI 1 KASIMDAN ÖNCE YAPILMAMALI''

Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, kayıpları asgari düzeye indirmek, çiftçi ekonomisine ve milli ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla zeytin hasadının 1 Kasım tarihinden önce kesinlikle yapılmaması uyarısında bulundu.
TARIM İL MÜDÜRÜ ZABUN: -''ZEYTİN HASADI 1 KASIMDAN ÖNCE YAPILMAMALI''
Zabun, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede birçok çiftçinin zeytin hasadını erken yaptığına dikkati çekti.
     Zeytin meyvesinin yağlık ve sofralık olarak değerlendirildiği için farklı olgunluk devrelerinde hasat edildiğini belirten Zabun, şöyle devam etti:
     ''Sofralık zeytinler tüketici isteğine göre yeşil ve siyah olum devrelerinde hasat edilir. Yeşil zeytinlerde hasat zamanı tane renginin yeşilden sarıya döndüğü dönemdir. Siyah sofralıklarda ise çeşide özgü rengi alması beklenir. Yağlık zeytinler olgunlaşınca dane yumuşar, elle sıkılığında meyvenin suyu akar ve kabuktan kolayca ayrılır. Ülkemizde zeytin hasadının yaklaşık yüzde 90'ı sırıkla yapıldığından erken hasatta meyveler daldan daha zor koptuğundan sırıkla dallara daha kuvvetli vurulacağından filiz ve dallarda yaralanmalar artar, ağacın taç gelişimi yavaşlar ve ekonomik ömrü kısalır.
     Hasat verim kayıplarını asgari düzeye indirmek, çiftçi ekonomisine ve milli ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla zeytin hasadı 1 Kasım tarihinden önce kesinlikle yapılmamalı.''
     Zabun, erken hasatta edilen zeytin danelerinin daha az yağlı olduğunu belirterek, olgunluk artıkça meyvedeki sıvı miktarının azaldığını, yağ miktarının arttığını ifade etti.