TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI

TÜGEM DAİRE BAŞKANI DURSUN: ''TARIM HAVZALARINDA FARKLI MAKİNE KULLANIMI VE MEKANİZASYON TEKNİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ MÜMKÜNDÜR''
TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI
Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TÜGEM) Daire Başkanı Hasan Dursun, bakanlıkça belirlenen tarım havzalarında farklı makine kullanımının ve mekanizasyon tekniklerinin geliştirilmesinin mümkün olduğunu söyledi.
     Dursun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Hatay Harbiye Özcihan Otel'de düzenlenen ''Tarımsal Mekanizasyon Kurul Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekolojik bir cennet olduğuna dikkati çekti.
     Türkiye'de binin üzerinde ekolojik tür bulunduğunu belirten Dursun, şöyle konuştu:
     ''10 dönüm tarlası bulunan rahatlıkla geçimini sağlayabiliyor. Oysa Almanya'da ve Polonya'da aynı dönüm üzerinden istediğiniz verimi alamazsınız. Topraklarımız çok verimli ve çok çeşitli.
     Ayrıca, bakanlığımızca belirlenen tarım havzalarında farklı makine kullanımı ve mekanizasyon tekniklerinin geliştirilmesi mümkündür. Bu da hem üretimin planlamasını, hem de kaynak kullanımında önemli ekonomi sağlayacak. Doğal kaynaklarımız toprak ve biyolojik çeşitlilik gibi korunmasına önemli katkı sağlanacaktır.''
     TÜGEM Makine Daire Başkanı Hakkı Somun da değişik bölgelerdeki işletmelerde yapılan tarımsal faaliyetlerde enerji, zaman ve işgücünün azaltılması ve optimum seviyede üretimin sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.
     Bu amaçla işletmelerde kuru ve sulu tarım alanlarında üretimi yapılan çeşitli bitkilerin ekiminde yeni uygulamaların devam edildiğini anlatan Somun, ''Doğrudan ekim tekniğinde alınan sonuçlar geleneksel ekime göre olumludur. 2009 yılında 5 bin dekar alanda doğrudan ekim yapılmıştır. Deneme çalışmaları sürmektedir'' dedi.