Tavukçular yeni yıldan da umutsuz

Aşırı sıcaklar nedeniyle ramazan ayında umduğunu bulamayan, kurban bayramında da tüketiminde düşüş yaşanan beyaz et sektörü, eskiden satışların arttığı yılbaşında da hareketlilik beklemiyor -Beyza Piliç Genel Koordinatörü Çalışkan: -''Beyaz et sektörü, iç piyasadaki daralmanın yanı sıra ihracatta adeta durma noktasına geldi, depolarımız tavuk dolu''
Tavukçular yeni yıldan da umutsuz
Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı ve hafif olmasının yanı sıra fiyatı da her bütçeye uygun olan beyaz ette sektörün son üç yılın en kötü dönemini geçirdiğini söyledi.
     Aşırı sıcakların hüküm sürdüğü Ağustos ayındaki ramazan ve sonrasında tavukçuların ''Kara Eylül'' olarak adlandırdığı Eylül ayında velilerin okul alışverişi nedeniyle tavuk eti tüketiminden uzaklaştığını, gıda alışverişinde kısıtlamaya gittiğini ifade eden Çalışkan, kırmızı et tüketiminin arttığı kurban bayramıyla da satışlarının büyük oranda düştüğünü kaydetti.
     Genelde ramazan ayı ve kurban bayramını sıkıntılı geçiren beyaz et sektörünün, bu sıkıntıyı yılbaşında atlattığını anlatan Çalışkan, ancak son birkaç yıldır bu özel günün de sektörün kara günleri listesine eklendiğini belirtti.
     Eskiden birçok vatandaşın, yılbaşı gecesinde evlerine tavuk ve hindi eti alarak güzel sofralarla bugünü ailesiyle kutladığını vurgulayan Çalışkan, ''Artık yılbaşında tavuk veya hindi yemekleri yapmak eskisi kadar revaçta değil. Bazı evlerde yapılan kutlamalarda da yaş pasta gibi hazır yiyecekler tüketilmeye başladı. Bazı vatandaşlar da bu özel günü evleri yerine otel ya da eğlence merkezlerinde kutluyor. Bu durumda beyaz et sektörü de yılbaşında eski günlerini arar hale geldi'' diye konuştu.

     
     -''Arap Baharı tavukçulara kış etkisi yaptı''-
    
     Son yıllarda iç piyasada satışların düşmesini ihracatla kapattıklarına ve sektörün biraz olsun ayakta kaldığına dikkati çeken Çalışkan, ihracatın yüzde 50'sinden fazlasının yapıldığı Irak'ta, Muharrem ayı olmasının ve Suriye'deki olayların sıkıntıya yol açtığını kaydetti.
     Irak'ın bir bölümünde Muharrem ayı nedeniyle vatandaşların 40 gün boyunca yeme ve içmeden uzaklaştığını ve yas ilan edildiğini anlatan Çalışkan, şöyle devam etti:
     ''Beyaz et sektörü iç piyasadaki daralmanın yanı sıra ihracatta da adeta durma noktasına geldi, depolarımız tavuk dolu. Irak'taki yas nedeniyle en büyük pazarımız şu an çok hareketsiz. Ayrıca Irak'tan sonra ikinci ihracat ülkesi olan Suriye'de de yaşanan olaylar sektörümüze yansıdı. Artık bu ülkeye de ihracat yapamaz hale geldik. İç karışıklık nedeniyle tırların birçoğu Suriye gitmiyor. Ortadoğu ülkelerinde yaşanan Arap baharı tavukçular için kış etkisi yaptı.''
     Çalışkan, sektörün yaşadığı sıkıntılı günlerin Mart ayına kadar sürebileceğini sözlerine ekledi.