TAYVAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ CHEN İSKENDERUN'DA

 Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ) davetlisi olarak Hatay'a gelen Tayvan'ın Ankara Büyükelçisi James Chen, Türkiye ile balıkçılık alanında ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.
TAYVAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ CHEN İSKENDERUN'DA
 Chen, çeşitli ziyaretlerde bulunduğu Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nde incelemelerde bulundu.
     Chen, burada yaptığı konuşmada, Tayvan'da bulunan 3 üniversite ile MKÜ'nün işbirliği yaptığını öğrendiğini belirterek, bunun üzerine MKÜ'yü ziyaret ederek balıkçılık sektörü hakkında bilgi alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti.
     İki ülke üniversitesi arasında özellikle yükseköğretim, su ürünleri yetiştiriciliği ve balıkçılık alanlarında işbirliğini geliştirmek için hazır olduklarını ifade eden Chen, ''MKÜ ile Tayvan'daki üniversitelerimiz Taipei Medical University, National Pingtung University of Science and Technology ile National Taipei University of Technology arasında anlaşmalar var. Bu işbirliği kapsamında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini planlıyoruz. Bu anlaşmalar kapsamında yapılan işbirliğini daha da ilerletmek istiyoruz.'' dedi.

     İki ülke arasında balıkçılık alanında ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Chen, ''İskenderun'a gelerek balıkçılık sektörüne ilgi duyan insanları Tayvan'a davet ediyoruz. Tayvan'a gelerek bizdeki teknoloji görsünler. Biz kaya balıkları üzerine çok iyiyiz. Bizde 9 çeşit kaya balığı var. 7'sini biz üretiyoruz'' diye konuştu.
     MKÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Sefa Ayhan ise Chen'in ziyaretinden mutlu olduğunu belirterek, Tayvan'daki üniversitelerle yapılan iş birliği kapsamında önemli çalışmalar gerçekleştireceklerini kaydetti.
     Yapılan konuşmaların ardından Ayhan Chen'e fakültesi binasını gezdirerek laboratuarlarda ve balık havuzlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
     Ziyarete Tayvan Büyükelçisi James Chen eşi Maria Yaliang ve fakültenin öğretim üyeleri hazır bulundu.