Tecavüz mağduru çocuklar paralel kurbanı

Bu çocukların suçu ne?Tecavüz mağduru çocuklar paralel kurbanı 30 kız çocuğunun hayatı bir kez daha kararacak Tacloban’da Ankara tayfunu 11 bin kilometre uzaklıktaki dram
Tecavüz mağduru çocuklar paralel kurbanı
Kimse Yok Mu’ya yönelik linç kampanyası, Türkiye’ye 11 bin kilometre uzaklıktaki Filipinler’deki tecavüze uğramış kız çocuklarını da etkileyecek. Ak Parti Hükümeti’nin baskıları devam ederse; yaşları 10 ile 17 arasında değişen tacavüz ve cinsel istismar kurbanı 30 kız çocuğunun hayatı bir kez daha kararacak. Geçtiğimiz yıl kasım asındaki korkunç tayfunda yerle bir olan Tacloban eyaletindeki bu sığınma evi Türkiyeli hayırseverlerin yardımlarıyla ayakta duruyor. 
C… 10 yaşında cinsel ve fiziksel istismara uğradı..M… 11 yaşında tecavüze uğradı. V… 12 yaşında tecavüze uğradı. J… 15 yaşında tecavüze uğradı…Filipinler’in Tacloban eyaletindeki sığınma evinde (Womens Shelter Of  Tacloban City) kalan 30 kız çocuğu  aynı kaderi paylaşıyor. Yaşları 10 ile 17 arasında değişen çocukların kimi cinsel istismara maruz kalmış kimi de tecavüze uğramış. 12 yaşında tecavüze uğrayan V... isimli çocuğun şu anda 1 yaşında bir bebeği var. O da aynı sığınma evinde büyüyor. Kız çocuklarının adli raporlarındaki hikayeler, bir haber metnine yazılamayacak kadar ağır travmalar içeriyor. Dram evinde; büyük doğal afetlerin ardından ortaya çıkan çeteler tarafından çeşitli vaadlerle kandırılan ya da kaçırılarak fuhuş, organ ticareti, köle işçilik gibi amaçlar için kullanılan kimsesiz çocuklar da var. Kimse Yok Mu gönüllüleri tarafından geçen yıl yaşanan Haiyan Kasırgası sonrasında tadilatı yapılan sığınma evi, eyaletin en modern kamu binasına dönüştü. Gıda, giyim ve her türlü ev ihtiyaçları Türkiyeli hayırseverler tarafından karşılanan sığınma evine, özellikle çocukların güvenli bir şekilde nakledilmesinde kullanılan bir de araba bağışlandı. Çocuk yaştaki kurbanlar için oyuncaklar ve çocuk parkı da unutulmadı. Sığınma evinde düzenli psikolojik rehabilatasyon hizmeti de verilen kurbanların topluma adapte olmaları sağlanıyor.Hayata yeniden tutunan çocukların kaderi,  Haiyan Kasırgası’nın yıldönümünde, Türkiye’de Kimse Yok Mu’ya yapılan baskılar nedeniyle bir kez daha kararma tehlikesiyle karşı karşıya.Çünkü, geçtiğimiz yıl kasım asında yaşanan korkunç tayfunda yerle bir olan Tacloban  eyaletindeki bu sığınma evi Türkiyeli hayırseverlerin yardımlarıyla ayakta duruyor. Hükümet ise, paralel iddiasıyla uluslar arası yardım organizasyonunu engellemeye çalışıyor. Bu yürek burkan dram Kimse Yok Mu’nun yürütmenin durdurulması  için Danıştay’ya yaptığı başvuru dilekçesine de yansıdı. Danıştay başta olmak üzere yapılan hukuki girişimlerden sonuç alınamazsa Tacloban şehrinde bulunan 30’dan fazla genç kızın kaldığı sığınma evine yapılan gıda, giyim ve ulaşım yardımları karşılanamayacak. Yaşama umutla sarılan çocuklar yeni bir travma yaşayacak.Kimse Yok Mu, geçen yıl kasım ayında Filipinler’de binlerce kişinin ölümüne milyonlarca insanın evsiz kalmasına neden olan Haiyan Kasırgası’ndan sonra bu ülkeye 733 bin 116 liralık yardım yapmıştı. Derneğe yapılan baskılar durmazsa bu yardımların devamı kesilecek ve ülkede sürdürülebilir yaşam koşulları için yürütülen projeler de son bulacak.Hükümet eliyle yapılan baskılar nedeniyle sadece Filipinler değil Kimse Yok Mu tarafından Türkiye ve 113 ülkeye yapılan yardımlar durma tehlikesiyle karşı karşıya.