TEK Ermeni köyü Vakıflı'da Meryem Ana Yortusu yapıldı

Köyde 3 gündür süren kutlamalar, Surp Azvadzadzin Kilisesinde gerçekleştirilen, Türkiye Ermeni Patrikliği'nden Rahip Zadig Apeğa Babikyan'ın yönettiği ayinle sona erdi.
TEK Ermeni köyü Vakıflı'da Meryem Ana Yortusu yapıldı
Ayinde kilise korosu ilahiler söyledi ve dualar okundu. Ayinden sonra, bağbozomunu yapan köylülerin getirdikleri üzümler kilise bahçesinde kutsandı ve tüm yılın bereketi için dualar edildi. Ardından, geleneksel yemek olan ''Herişa'' dağıtıldı.Köy Muhtarı Berç Kartun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kutlamalar kapsamında ilk gün, 200'ü Lübnan'dan ve 50'si Suriye' den olmak üzere, aralarında ABD, Fransa ve Türkiye'den gelenlerin de bulunduğu 700 konuğun bir araya geldiğini ve şarkılar söylenip, halaylar çekilerek eğlenildiğini kaydetti.
Kartun, dün ise kilisenin bahçesinde kesilen kurbanların etlerinin, 7 kazanda buğdayla harman edilerek, ''Herişa'' pişirildiğini anlatarak, ''7 kazan, Türkiye'de zamanında bulunan 7 Ermeni köyünü temsil ediyor. Söz konusu 7 köyden, özellikle Lübnan ve Suriye civarına yapılan göç sonrası geriye sadece Vakıflı köyü kaldı. Biz de geleneğimizi her yıl, 35 haneli ve 135 nüfusu olan köyümüzde sürdürüyoruz'' dedi.