Tell Tayinat kazı ekibinden Vali Lekesiz'e ziyaret

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı ilçesine bağlı Demirköprü köyü yakınlarındaki Tell Tayinat Höyüğü'nde bulunan kral heykelinin çıkarılmasında kazı başkanı olarak görev alan Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Tell Tayinat kazı ekibinden Vali Lekesiz'e ziyaret
  Lekesiz, ziyarette, kazı başkanı Harrison'dan kazılarla ilgili bilgilendirme notu ve kazı esnasında çekilen fotoğrafları kabul etti ve kazı sonunda çıkarılan heykel hakkında da bilgi aldı.
     Yapılan çalışmalarla gerçekten güzel bir işe imza atıldığını belirten Lekesiz, ''Hatay gerçekten insanlığın ortak tarihinin yazıldığı, ortak macerasının yaşandığı bir coğrafya. Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapınca yerin altı, yerin üstünden zengin. Bu eserler, dünü sorgulayıp, bugünü de daha iyi değerlendirmemize yol açacak. İnsanlığın
 macerasını anlamamız, geleceğe dair yolculuğumuzda da rehberlik hizmeti verecek olması bakımından fevkalade önemli eserlerdir. Sizlere imza attığınız bu güzel işten dolayı tekrar teşekkür ederim'' ifadelerini kullandı.''
     Harrison ise kazı sonunda çıkarılan heykelin, bu bölgeye hakim olan Atina Krallığı'nın başkenti Tayinat Höyükte yer alan ''Suppiluliuma'' adındaki krala ait olduğunu, kralın, MÖ 9. yüzyılın ortalarında yaşadığının tahmin edildiğini belirtti.