THK'NİN 85. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

Türk Hava Kurumu (THK) Antakya Şubesi Başkanı Ahmet Şenkule, THK'nın 16 Şubat 1925 yılında Atatürk tarafından kurulmuş, gönlü tok, yurtsever milletinin maddi ve manevi desteğine dayanarak çalışan, sivil havacılıkla beraber Askeri havacılığa da yardımcı olan bir eğitim kurumu olduğunu söyledi.
THK'NİN 85. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
 Şenkule ve yönetim kurulu üyeleri THK'nin 86. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıt'ına çelenk sundu, saygı duruşunda bulundular.
     Şenkule, burada yaptığı açıklamada, THK şimdiye kadar 5 bin 560 uçak pilotu, 12 bin 550 planör pilotu, 76 bin paraşütçü, 96 bin 500 model uçakçı ve binlerce yamaç paraşüt, yelken kanat ve balon pilotu yetiştirdiğini belirtti.
     Hizmetleri devlet bütçesinden ödenek almadan yaptıklarını ifade eden Şenkule, şöyle devam etti:
     ''Geçen yıl dönemler halinde açtığımız 'Model Uçak Kursları'nda başarılı olan toplam 33 kursiyere sertifika verildi. Kurslarımız bu yılda devam edecektir. Kurumumuz ayrıca Türk Hava Yollarına da pilot eğitimi vermektedir. THK 26 yılda 120 orman yangını söndürmüş ve söndürmeye devam etmektedir. Son iki yılda 7 adet CL-215 yangın söndürme uçağı alınmış olup geçen yıl da İsrail'deki orman yangını THK uçaklarıyla söndürülmüştür. THK bütün bu hizmetleri devlet bütçesinden ödenek almadan, kanunla verilen yetkiye dayanarak topladığı fitre, zekat ve kurban derilerinden hissesine düşen gelirle sürdürmektedir.''
     Şenkule, geçen yıl kurban bayramında 3 bin 578'i koyun, 2 bin 506'sı keçi, 115 sığır derisi topladıklarını sözlerine ekledi.