Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde İnceleme

Hatay Vali Lekesiz,  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde İnceleme

İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekle kamulaştırılan ve tarihi dokusuna bağlı kalınarak restore edilen 22 odalı eski Antakya Evi’nde restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi olarak önümüzdeki günlerde resmi açılışı yapılacak olan yapının, zemin katı yaklaşık 352 m2,, 1. katı yaklaşık 317 m2, avlu alanı ise yaklaşık 215 m2’den oluşuyor. 

Şehitler Mahallesi Ayyıldız Sokak’ta bulunan yapıda; kütüphane ve okuma odası, 4 kapalı 1 açık sergi salonu, performans avlusu, müzik ve drama atölyesi, el işleri atölyesi, mozaik atölyesi, resim atölyesi, konferans salonu, kafeteryanın yanı sıra Konuk Evi ve müştemilatı da yer alıyor. 

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan  Vali Lekesiz, ilimizin, tıbbi ve aromatik bitkiler açısından Türkiye’nin en zengin illerinden biri olduğunu ifade ederek, müzenin; sektörün ilimizde çok daha fazla güçlenmesini sağlayacak önemli bir ziyaret merkezi olacağını söyledi. 

İlimizin önemli zenginlik kaynaklarından olan defne bitkisine Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı’nda özel yer verildiğini de hatırlatan Lekesiz, plan dahilinde bu yıl 250 bin yeni defne fidanının toprakla buluşturulacağını sözlerine ekledi. 

İncelemelere İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Şahin, Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Hatay Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, İl Özel İdaresi’nden ilgililer ve restorasyon çalışmalarını yürüten özel firmanın temsilcileri katıldı.