TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERDEN 40 MİLYON LİRALIK HASILAT ELDE EDİLİYOR

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz,Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Hatay'ın Gayri Safi Yurt içi hasılatına ortalama 40 milyon liralık katkı sağladığını söyledi.
TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERDEN 40 MİLYON LİRALIK HASILAT ELDE EDİLİYOR
 Lekesiz, Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği Semih Habip, Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, İl Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Yüzer ve İl Tarım Müdürü Bestami Zabun'u makamında kabul etti.
     Hatay'da ortalama 7 bin 500 civarında ailenin tıbbi ve aromatik bitkilerden geçimini sağladığını ifade eden Lekesiz, '' Bunu üst seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Hatay'ın tüm verilerine baktığımızda yalnızca yüzde 5 oranında tıbbi ve aromatik bitki yetiştirebiliyoruz''
 

     Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi de, Mayıs ayında içerisinde düzenlenen Defne ve Defne Ürünleri Sektörü Hatay İl Çalıştay'ının sonuç bildirgesini çıktığını söyledi.
     Harbi Çalıştay'ın Türkiye'de ilk yapıldığının altını çizerek, çalıştay da sektörün bütün paydaşlarının katıldığı sonuca odaklı problemlerin ortaya konduğu ve ortak iradenin bu sektörün patlamaya hazır bir yanardağ gibi olduğunu kaydetti.
     Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği Semih Habip ise Türkiye'de defne tıbbı ve aromatik bitkiler konusunun ihmal edilen konulardan biri olduğunu vurguladı.
     Türkiye'de çok güzel çalışmalar yapılabileceğine inandıklarını altını çizen Habip, Türkiye'nin en zengin tıbbi bitkiler bahçesi kurmak için çalışmalar başlattıklarını kaydetti.
     Bu arada, Orman İşletme Müdürü Harbi, Vali Lekesiz'e ''çalıştayın sonuç bildirgesini'' verdi.