TMMOB Ziraat Mühendisleri Hatay Şube Başkanı Sever in açıklamaları

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ HATAY ŞUBE BAŞKANI SEVER: -''TARIM ALANLARININ AMAÇ DIŞI KULLANIMI VE BETONLAŞTIRILMASINDAN VAZGEÇİLMELİ''

TMMOB Ziraat Mühendisleri Hatay Şube Başkanı Sever in açıklamaları
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, tarım alanlarının amaç dışı kullanılmasından ve betonlaştırılmasından vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, buğday üretiminde verimliliğin artırılması, mücadele, sulama ve AR-GE yatırımlarına hız verilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.
     Sever, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada buğday üretiminde ve stok miktarında iyi durumda olunmasına karşın, borsalarda petrol krizinden bu yana görülen en hızlı fiyat tırmanışının kaydedildiğini belirtti.
     Rusya'da yaşanan kuraklık, orman yangınları ve Pakistan'daki seller sonrasında yıl sonuna kadar getirilen buğday ihracatı yasağını bahane eden küresel oyuncuların, az gelişmiş dünyanın yoksul insanlarının en temel besini olan buğday fiyatı üzerinde spekülasyon yapmakta tereddüt etmediklerine dikkati çeken Sever, şöyle devam etti:
     ''Bu durum, buğday ekim alanı ve üretim miktarı azalan Türkiye'nin bir taraftan ithalat faturasını yükseltecek, diğer taraftan üreticinin elinden çıktıktan sonra iç piyasada da buğday fiyatlarının speküle edilebileceği bir ortam doğacaktır. Geçen yıl Türkiye buğday ithalatının yüzde 58'sinin Rusya'dan yapılmış olması, Türkiye'yi tedarik ve ithalat faturası anlamında olumsuz etkileyecektir. Ekili alanlarımızın yaklaşık yüzde 70'i tahılla kaplı bir ülke olarak, dünya buğday üretiminde ilk 10'u içindeyiz. Ancak kalabalık ve dinamik nüfus yapısı yanında buğday üretiminin yapısal sorunlarına yönelik hiçbir ilerlemenin kaydedilememesi, Türkiye'yi buğdayda net ithalatçı bir konuma sürüklemektedir. Tarım alanlarının amaç dışı kullanılmasından ve betonlaştırılmasından vazgeçilmeli. Buğday üretiminde verimlilik artırılmalı, mücadele, sulama ve AR-GE yatırımlarına hız verilmesi büyük önem taşıyor.''
     Sever, kimi çevrelerin, yükselen buğday ithalatını Türkiye'nin un ihracatı ile açıklama gayreti içine girdiklerini ifade ederek bu durumun, titizlikle ve etkinlikle denetlenmesi gereğini kaydetti.