TOBB Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Yalçıntaş Hatay ziyareti

TOBB Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Yalçıntaş: -''Suriye bir geçiş sürecinden geçmektedir. Bunun çok uzun süreceğini zannetmiyorum'' -''Temennimiz, bu geçiş sürecinin bir an evvel Suriye açısından en az zararla kapatılması ve bitirilmesidir''
TOBB Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Yalçıntaş Hatay ziyareti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Suriye'de yaşanan olaylardan derin üzüntü duyduğunu belirterek, ''Suriye bir geçiş sürecinden geçmektedir. Bunun çok uzun süreceğini zannetmiyorum'' dedi.
     Antakya Ticaret Borsası'nın (ATB) davetlisi olarak İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar ve yönetim kurulu üyeleriyle kente gelen Yalçıntaş, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.

     Yalçıntaş, burada yaptığı konuşmada, Hatay'ın tarihi, doğal güzellikleri ve zengin mirasıyla çok önemli bir kent olduğunu söyledi.
     İTO olarak her yıl Anadolu'nun bir kentini ziyaret ettiklerini ifade eden Yalçıntaş, bu geleneği yaklaşık 7 yıldan bu yana sürdürdüklerini, 250 kişilik bir heyetle de farklı renklerin bir arada yaşadığı Hatay'a geldiklerini kaydetti.
     İstanbullu iş adamlarına hem kenti tanıtmak, hem de kentin potansiyelini göstermek amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yalçıntaş, ''En kalabalık heyetle Hatay'dayız. Hatay, barış, hoşgörü ve kardeşlik kenti olarak çok güzel ve özel bir yer. Amacımız, her yıl Anadolu'nun iki kentini ziyaret ederek, iş adamlarımızı bilgilendirmek. Ayrıca ziyaret edilen kent ile iş adamları arasında da köprü oluşturmayı amaçlıyoruz'' diye konuştu.
     Vali Lekesiz de Hatay'ın 1,5 milyon nüfusu, 12 ilçesi, 76 belediyesi ve 362 köyü ile kilometre kareye düşen nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye'nin dördüncü ili olduğunu anımsatarak, kentin sahip olduğu zenginliğin servete dönüştürülmesi için birlik ve beraberlik içerisinde çalıştıklarını ifade etti.
     Lekesiz, Hatay'ın bir bereket coğrafyası olduğunu, yaklaşık 8 ürünün yetiştiriciliğinde de Türkiye'de ilk sırada yer aldığını ve ülkenin yaş meyve, sebze ihracatının yüzde 25'ini karşıladığını söyledi.
     Çelik üretim kapasitesi açısından Hatay'ın ilk sırada yer aldığına da değinen Lekesiz, bu yıl ilk 500 sanayi kuruluşu arasında kentte 11-12 firmanın bulunduğunu dile getirdi.
     Konuşmaların ardından Lekesiz, Yalçıntaş'a Samandağ kamışından yapılmış ney hediye etti, Yalçıntaş da Lekesiz'e tablo ile kitap verdi.
     Daha sonra Yalçıntaş ve beraberindekiler ATB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kuseyri'yi ziyaret etti.
     Buradaki ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yalçıntaş, Suriye'deki olaylar hakkında açıklamalarda bulundu.
     Suriye'de yaşanan olaylardan derin üzüntü duyduğunu bildiren Yalçıntaş, yaşanan zorlukların çok daha büyüğünü Suriye halkının yaşadığını kaydetti.

     Olayların bir an önce sona ermesini, Suriye'nin hak ettiği barışı, huzuru bulmasını ve demokratik yönetime kavuşmasını temenni ettiklerini anlatan Yalçıntaş, şöyle devam etti:
     ''Suriye bir geçiş sürecinden geçmektedir. Bunun çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Suriye arzu ettiğimiz demokratik yönetime, barışa ve de huzura kavuştuğu zaman ekonomik faaliyetleri hem tekrar eski canlılığına kavuşacak hem de daha da artacaktır. Çünkü bir ülkede ne kadar fazla demokrasi varsa o ülkede hem daha fazla ekonomik canlılık olur, hem de zenginlik daha fazla tabana yayılır. İnanıyorum ki en kısa zamanda Suriye geçiş sürecini tamamlayacak huzura, barışa ve istikrara tekrar kavuşacaktır. O zaman da bizim Suriye ile olan gerek ihracatımız, gerek ithalatımız, gerekse yatırımlarımız eski halini alacak, hatta daha da yüksek seviyelere ulaşacaktır. Temennimiz, bu geçiş sürecinin bir an evvel Suriye açısından en az zararla kapatılması ve bitirilmesidir.''
    
     -Sınır kapılarındaki durum -
    
     Sınır kapılarıyla ilgili yaşanan sıkıntılar konusunda da açıklama yapan Yalçıntaş, hükümetin bu konuda bazı çalışmalarının olduğunu söyledi.
     TOBB olarak da işlettikleri sınır kapıları olduğuna dikkati çeken Yalçıntaş, buralarda yeni önlemler almaya başladıklarını ifade etti.
     Yalçıntaş, nakliyecilerin ve ticaret yapan kişilerin yaşadığı sıkıntıların aşılması ve kısa sürmesini umut ettiklerini kaydederek, bu durumun en az sorunla atlatılması için Türkiye olarak her türlü tedbiri alacaklarını, bu konuda hiç kimsenin endişesi olmaması gerektiğini belirtti.
     Yalçıntaş, ATB'nin ardından Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı da ziyaret etti. Savaş, kentte yapılan altyapı ve restorasyon çalışmaları hakkında Yalçıntaş'a bilgi verdi.
     Daha sonra Savaş ve Yalçıntaş ziyaretin anısına birbirlerine çeşitli hediyeler verdiler.