TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU HATAY DA

''TÜRKİYE'DE BİRİNCİ SORUN NE DİYE SORDUĞUNUZDA, ANKETLERDE İŞSİZLİK ÇIKIYOR. İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ DE GİRİŞİMCİLİKTE'' -''GEÇTİĞİMİZ YASAMA DÖNEMİNDE DEVRİM NİTELİĞİNDE YASALAR ÇIKARILDI, BU TÜRKİYE'NİN VE HALKIN YARARINA OLDU'' -''YENİ BİR ANAYASA YENİ BİR SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM YASASI... DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI BUNLAR''
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU HATAY DA
 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye'de birinci sorun ne diye sorduğunuzda, anketlerde işsizlik çıkıyor. İşsizliğin çözümü de girişimcilikte'' dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde yaptırılan Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının açılışının ardından, konferans salonunda yaptığı konuşmada, Dörtyol'un ve Antakya'nın tarım, turizm ve sanayi açısından çok şanslı bir konuma sahip olduğunu bildirdi.
     ''Allah size herşeyi vermiş. Allah'tan başka daha ne istiyorsunuz? Allah'a şükredeceksiniz, ama bu da sizi tembelliğe itmeyecek'' diyen Hisarcıklıoğlu, ''Antakyalı, Dörtyollu ne kadar zenginse ülkenin de o kadar zengin olacağını'' ifade etti.
     Hisarcıklıoğlu, markalaşmanın da önemine değinerek, şehir olarak da marka haline gelinmesi gerektiğini, marka olunmadan çok para kazanılamayacağını savundu.
 
     ''Bunu da Kayserili olarak bedava anlatıyorum'' diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
     ''İşinizi marka yapın, bunun için her şeyiniz var. 'Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır' diye bir söz var bizim kültürümüzde. Bir araya gelip rahmet ve bereketi bulacağız. Türkiye'de markalaşmış şehirlere bakın, yanı başınızda da var. Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Denizli gibi şehirler bunlara örnek. Bunlar nasıl marka oldu? tek bir gerçek var, valisi, belediye başkanı milletvekili oda ve borsa başkanları, sivil toplum kuruluşları hepsi bir ve beraber hareket etmeye başlayınca rahmet ve bereket geliyor. Farklı düşüneceğiz, ama onu bir masaya oturup farklı konuşup tartışıp bir noktada buluşacağız. Marka yaptığınız zaman, bire on fazla kazanırsın. Bu yöredeki serveti de markaya çevirmek lazım.''
 

 
     Hisarcıklıoğlu, bölgede yatırımcı için arsa sorunu bulunduğunu, bunun başka bölgelerde de yaşandığını belirterek, acilen çözülmesi gerektiğini savundu.
     Ülkelerin girişimci sayısı kadar zengin olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye'de birinci sorun ne diye sorduğunuzda, anketlerde işsizlik çıkıyor. İşsizliğin çözümü de girişimcilikte. Türkiye'nin nüfusu 74 milyon, 1 milyon 300 bin girişimcisi var. Japonya'nın nüfusu 120 milyon, 6 milyon 300 bin girişimcisi var. Japonya'nın seviyesine gelebilmek için dört misli girişimci çıkarmamız lazım'' diye konuştu.
     Türkiye'nin ülke olarak bir milyon 230 bin erkek girişimci çıkardığını bildiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
     ''Nüfusun yarısı kadın. Kadınlardan 70 bin girişimci çıkarmışız. Oysa, zenginleşebilmenin insanlara iş ve aş verebilmenin bence en önemlisi kadın girişimcilerin desteklenmesi. Kadın girişimcileri destekleyip genç kızlarımızı girişimci olmaya heveslendirmemiz lazım. Kadın girişimcilerimizi genç kızlarımıza rol model olmasını istiyorum. Gazetelerde kadın girişimcilerinin başarı hikayelerine yer verilmesi genç kızlarımızın yüreklendirilmesi sağlanmalı.''
     Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz yasama döneminde devrim niteliğinde yasalar çıkarıldığını, bunun Türkiye'nin ve halkın yararına olduğunu ifade ederek, ''Yeni dönemde de Türkiye'nin ana meselelere odaklanması lazım birlik ve beraberlik içinde. Nedir bu? yeni bir anayasa yeni bir siyasi partiler ve seçim yasası. Demokrasinin olmazsa olmazı bunlar'' dedi.
     Dörtyol Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Cemal Talay da kent ekonomisi ile ilgili bilgiler vererek, ''Dörtyol'da birçok fabrikanın bulunduğunu, bunların bir kısmının kendisini yenilediğini, yörede yılda 250 bin ton narenciye üretimi gerçekleştirildiğini'' söyledi.
     Talay, ''Türkiye'nin en büyük 500 firması arasında Dörtyol'dan 10 firmanın yer aldığını ve bunun da kedileri açısından sevindirici olduğunu'' kaydetti.
     Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'den sonra yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada gıpta edilecek bir noktada olduğunu ifade etti.
 

     Küresel finans krizinin oraya çıkardığı sıkıntıların çok fazla tahribat yaratmadan atlatılmasından mutluluk yaşadıklarını belirten Ergin, el birliği içerisinde çalışıp ülkenin kalkındırılması gerektiğini bildirdi.
     Yapılan hizmetlerin bu ülkeye ve bu coğrafyaya yapıldığını vurgulayan Ergin, ''Siyasi ayrım gözetmeden Türkiye'nin yararı için yan yana durmak lazım. Kaos kriz bunalım gelmeden istikrarın kıymetini bilmek lazım. Türkiye bölgesinde parlayan bir yıldız konumunda'' dedi.
     Buradaki konuşmaların ardından Dörtyol kent merkezinde bir pastane ve ardından yeni yapılan Fourway Oteli'nin açılışı gerçekleştirildi.