TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ KUSEYRİ: ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ESNAFI ETKİLİYOR DEDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, alışveriş merkezlerinin esnafı haksız kazançla karşı karşıya bıraktığını belirtti.
TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ KUSEYRİ: ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ESNAFI ETKİLİYOR DEDİ
  Kuseyri, yaptığı yazılı açıklamada, esnafın alışveriş merkezleri karşısında işletmelerini kapatmak zorunda kalabileceğini kaydetti.
     Bir an önce Alışveriş Merkezleri yasasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Kuseyri, geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik krizden en çok küçük esnafın etkilendiğini belirtti.
     Esnafın çoğunun devletten destek alamadığını, yanında çalıştıracak nitelikli eleman bulmakta zorlandığını vurgulayan Kuseyri, kent merkezinde açılacak alışveriş merkezinin küçük işletme sahiplerini daha kötü duruma düşüreceğini kaydetti.
 

     Belediyelerden kent merkezinde yeni alışveriş merkezleri açılmasına izin vermemesi gerektiğini ifade eden Kuseyri, şöyle devam etti:
     ''2001 yılından bu yana çıkarılması beklenen ancak çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü yasalaştırılamayan 'Büyük Mağazacılık Yasa Teklifi'nin bir an önce yasalaşması gerekmektedir. Türkiye'deki AVM sektörü yatırımı 35 milyar dolar, bunun 10 milyar dolarını yabancı sermaye temsil ediyor. Perakende sektöründeki yıllık 150 milyar dolarlık cironun yaklaşık üçte birini AVM'ler kapmaktadırlar. Yabancı yatırımcıların perakende yasası olmadığı için kendi ülkelerinde yapamadıkları ticareti, bizim ülkemizde çok rahatlıkla yapmaktadırlar. Yabancı yatırımcılar kısa vadede yüksek karlar elde edip kendi ekonomilerine kazandırmakta ve bizim perakende piyasamızı sıkıntıya sokmaktadırlar. Alışveriş merkezleri esnafımızı haksız kazançla karşı karşıya bırakıyor.''
     Kuseyri, 2009 yılına kadar 39 ilde alışveriş merkezi olduğunu, bu sayının günümüzde 46'ya ulaştığını belirtti.