TOKİ GÖREVİNİ YAPMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) özel sektörle rekabet yerine asli görevi olan ''Dar gelirlilere konut üretme'' amacına dönmesi gerektiğini iddia etti.
TOKİ GÖREVİNİ YAPMALI
 Mazmanoğlu, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, genel seçim öncesi mesleki alanda yaşadıkları sorunlarla ilgili taleplerini Türkiye'nin yönetimine aday olan siyasi partilere ve kamuoyuna açıklamayı bir hak ve görev saydıklarını söyledi.
     Meslektaşlarının, siyasi iktidarların, kamu yatırımları ve buna bağlı istihdam politikaları başta olmak üzere çeşitli konulardaki yanlış politikalarından kaynaklı sorunlar yaşadığını savunan Mazmanoğlu, taleplerini şöyle sıraladı:
     ''Ülkemizin gelişimine ön ayak olan kamu yatırımlarına ayrılan pay yeniden gözden geçirilmeli ve bu alanda belirlenen politikaların ekonomimizde ve sektörümüzde yarattığı tahribatlar göz önünde bulundurularak, bu pay arttırılmalıdır.
     Ülkemizin en saygın mesleklerinden biri olan inşaat mühendisliğini icra eden meslektaşlarımızın kamu istihdamında yaratılan daralma nedeniyle yaşadıkları sorunlar siyasal iktidarlarca derhal yeniden gözden geçirilmeli, kamuda istihdam artırılmalı, meslektaşlarımızın özel sektörde 'ucuz iş gücü' olarak değerlendirilmemeleri için gerekli olan yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.
     Kamuda meslektaşlarımızı güvencesiz çalıştırmanın yasal dayanağı olan 4/C uygulaması kaldırılmalıdır. Mühendislik ücretleri geçim standartları endeksine göre belirlenmeli, güvencesiz, esnek istihdam modelleri yerine iş güvenceli, eşit işe eşit ücret anlayışı çalışma yaşamına hakim kılınmalıdır.
     Sektörümüzde devletten aldığı destekle haksız rekabet yaratan TOKİ'nin özel sektörle rekabet yerine asli görevi olan 'dar gelirlilere konut üretme' amacına dönmeli.''
 
 
     Ülkenin aktif deprem kuşağında olduğunu belirten Mazmanoğlu, yapı denetiminin ülke geneline yaygınlaştırılmasını, güvenli yapı üretimine katkı sağlaması gerektiğini söyledi.
     Mazmanoğlu, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda getirilen düzenlemelerin yetersiz olduğunu, iş kazalarında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü olan Türkiye'nin bu konulara temel bir insan hakkı olan ''yaşama hakkı'' çerçevesinden bakması gerektiğini belirtti.
     Halen yürürlükte olan 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Kanunu'nun acilen değişmesi gerektiğini savunan Mazmanoğlu, tüm toplumsal kesimlerin katılımıyla eşitlikçi ve özgürlükçü bir anayasa hazırlanmasını istedi.
     Mazmanoğlu, inşaat mühendisleri olarak demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir anayasa, etnik ve dini temelli bir ayrımcılığın olmadığı, kardeşçe barış içinde bir arada yaşama koşullarının oluştuğu bir Türkiye istediklerini kaydetti.
TOKİ GÖREVİNİ YAPMALI haberi 26 Nisan 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  78520 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle