TORUNLARIYLA GÖRÜŞEBİLMEK İÇİN BİLGİSAYAR KURSUNA BAŞLADI

HATAY'DA 60 YAŞINDAKİ KADIN YURT DIŞINDAKİ ÇOCUKLARI VE TORUNLARIYLA İNTERNET ÜZERİNDEN GÖRÜŞEBİLMEK İÇİN BİLGİSAYAR KURSUNA YAZILDI
TORUNLARIYLA GÖRÜŞEBİLMEK İÇİN BİLGİSAYAR KURSUNA BAŞLADI
Hatay'da, 60 yaşındaki bir kadın, yurt dışında bulunan çocukları ve torunlarıyla internet üzerinden görüşebilmek için Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan bilgisayar kursuna yazıldı.
     Ev hanımı Meryem Buğdaycıgil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 çocuğundan ikisinin yurt dışında olduğunu, onlarla telefonda saatlerce konuşmanın büyük bir maddi külfet getirdiğini söyledi.
     Çocuklarının derslerine yardımcı olması için seneler önce evlerine bilgisayar aldıklarını ifade eden Buğdaycıgil, ancak çocuklarının evden ayrılmasının ardından bilgisayarın kullanılmadığını, atıl durumda bir köşede kaldığını kaydetti.
     Almanya'da yaşayan çocukları ve 2 torunuyla telefonda doyasıya hasret gideremediğini, bunun da kendisini üzdüğünü anlatan Buğdaycıgil, şöyle devam etti:
     ''Senede bir defa yüzlerini gördüğüm çocuklarım ve torunlarımla telefonda konuşmak bana yetmedi. Artık onları gün içinde bir kaç kez arar duruma geldim. Bu da maddi imkansızlıklar nedeniyle sorunlara neden oluyordu. Bunun üzerine internet üzerinden görüntülü görüşme yapabilmek amacıyla bilgisayar ve internet kullanımını öğrenmek istedim. Ancak ilkokul mezunuyum ve bilgisayardan hiç anlamıyordum. Kızlarımın desteği ve beni ikna etmeleri üzerine Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kursa yazıldım.
     İlk gün kursa gelirken ayaklarım adeta geri geri gitti. Çünkü 60 yaşında birinin kursa gitmesinin gençler tarafından yadırganacağını düşündüm. Ancak, buradaki gençler beni daha da heveslendirdi. İki haftadan bu yana devam ettiğim kursta, tuşlarına basmaya korktuğum bilgisayarı öğretmenlerin ve gençlerin yardımıyla açmayı, kapamayı, dosyaları ve fotoğrafları kaydetmeyi öğrendim. Artık klavyenin tuşlarına korkmadan basabiliyorum.''
     Kursta öğrendiği bilgileri evdeki bilgisayarında pekiştirdiğini vurgulayan Buğdaycıgil, masaüstüne torunlarının fotoğraflarını yükleyerek bir nebze de olsa hasret gidermeye çalıştığını söyledi.
     Bilgisayar kursuna yazıldığını, tepki gösterecekleri düşüncesiyle akrabalarına ve arkadaşlarına henüz söylemediğini belirten Buğdaycıgil, hangi yaşta olursa olsun yeni şeyler öğrenmenin verdiği mutluluğu da yaşadığını söyledi.
     İlk başlarda çekinerek geldiği kursa, şimdi adete koşar adımlarla büyük bir hevesle devam ettiğini vurgulayan Buğdaycıgil, ''Kurs sayesinde, evde atıl durumdaki bilgisayarımı kullanmaya başladım. En kısa sürede çocuklarım ve torunlarımla sesli ve görüntülü görüşme yapmak istiyorum. O yüzden kursta anlatılanları can kulağı ile dinliyorum'' diye konuştu.
     Emekli olan eşinin de bilgisayar kullanmayı bilmediğini belirten Buğdaycıgil, kurs sertifikasını aldıktan sonra kocasına ders vereceğini ifade etti.