TUİK Türkiye Avrupa’nın en ucuz 10. ülkesi

Türkiye, 2014 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerinde Avrupa'nın en ucuz 10. ülkesi oldu. Karşılaştırmalarda, 28 AB üyesi ülke, İsviçre, İzlanda, Norveç, Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek kapsanmıştır. Türkiye için 61 olan fiyat düzeyi endeksi, genel yaşamın Avrupa Birliği ortalamasından %39 daha ucuz olduğunu ve Avrupa'da 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 61 Euro ile satın alınabileceğini göstermiştir. Avrupa geneline bakıldığında, en pahalı ülke olan İsviçre ile en ucuz ülke Makedonya arasında fiyat düzeyi açısından 3,28 kat fark olduğu gözlenmiştir.
TUİK Türkiye Avrupa’nın en ucuz 10. ülkesi
Türkiye giyim grubunda 63 endeks değeri ile 37. sırada yer alarak Avrupa’nın en ucuz ülkesi olmuştur. Böylelikle Avrupa genelinde giyim alışverişi düşünüldüğünde Türkiye'nin en uygun ülke olduğu görülmüştür. Türkiye gıda ve alkolsüz içeceklerde 26. sırada Genel sonuçlar üzerinde en yüksek etkiye sahip “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda ise Türkiye, 84 endeks değeri ile Avrupa Birliği ortalamasından %16 daha ucuz olup 37 ülke arasında en ucuz 12. ülke konumundadır. Bu grupta en pahalı ülke 169 endeks değeri ile Norveç, en ucuz ülke 58 endeks değeri ile Makedonya olmuştur. Giyim alt grubunda en pahalı ülke 139 fiyat düzeyi endeksi ile İzlanda olmuştur. Giyim alışverişinde, Türkiye en pahalı ülke olan İzlanda'ya göre %54,7 daha ucuzdur.Türkiye'de en pahalı grup “kişisel ulaşım araçları” olmuştur. Türkiye, bu alt grup için 110 endeks değeri ile 37 ülke içerisinde fiyat düzeyi en yüksek 7. ülke olmuştur. Bu değer, Türkiye’de bu gruba ait bir mal ve hizmet sepetinin satın alınabilmesi için AB ülkelerinin ortalamasından daha yüksek bir tutar ödenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Kişisel ulaşım araçlarında en pahalı ülke 151 fiyat düzeyi endeksi ile Danimarka, en ucuz ülke ise 75 endeks değeri ile Çek Cumhuriyeti olmuştur. Genel sonuçlar üzerinde en yüksek etkiye sahip “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda ise Türkiye, 84 endeks değeri ile Avrupa Birliği ortalamasından %16 daha ucuz olup 37 ülke arasında en ucuz 12. ülke konumundadır. Bu grupta en pahalı ülke 169 endeks değeri ile Norveç, en ucuz ülke 58 endeks değeri ile Makedonya olmuştur. 
TUİK Türkiye Avrupa’nın en ucuz 10. ülkesi haberi 07 Temmuz 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  1355 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle