Turizmcilerden Vali Lekesiz'e Ziyaret

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdür vekili, Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu ile dernek üyeleri Vali Yardımcısı Şahin Bayhan eşliğinde  Vali Lekesiz’i ziyaret etti.
Turizmcilerden Vali Lekesiz'e Ziyaret
 Gerçekleşen ziyarette konuşan Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleşen bu ziyaretin ilimiz turizmine desteklerinden ve Hatay turizminin gelişmesine yönelik çalışmalarından dolayı Sayın Valimize bir nezaket ziyareti olduğunu ifade etti.İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ümmühan Eryurt da, ilimizde turizmin gelişimine yönelik çalışmaların stratejik plan çerçevesinde hummalı bir şekilde devam ettiğini hatırlatarak, ilimizde turizmin birkaç yıl içerisinde önemli atılımlar gerçekleştireceğini ifade ederek bu konuda kendilerine önderlik eden Vali Lekesiz’e teşekkür etti. Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu ise, “İlimize geldiğiniz günden itibaren her alanda gerçekleştirdiğiniz yenilikçi çalışmalarla turizmcilere bir kapı açtınız. Daha önce fuarlara katılım konusunda sıkıntımız vardı. Hatay’da gözle görülen bazı şeyler oluyor; yeni müzenin yapılması, St Pierre Kilisesi'nin restorasyonu takdire şayandır. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği bu iki yer güzel bir şekilde yapılıyor. Hakikatten bu müze yapıldığı zaman Hatay iline çok güzel bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunun yanında Habibi Neccar Camiinin restorasyonu, uluslararası düzeyde fuarlara temsilciler gönderip Hatay ilimizi tanıtmanız bizim için çok önemli. Başta sayın Bakanımıza ve size teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz ise, ‘Bizler sadece turizm sektörünün daha iyiye gidebilmesine ilişkin başta Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve Adalet Bakanımızın desteği kurum ve kuruluşlarımızın bu işe destek vermesiyle beraber, sahip olduğumuz turizm potansiyelinin servetini daha güçlü bir zenginliğe dönüştürebilmek için hep beraber elimizden gelen çabayı gösterdik. ‘Denizimiz, ormanımız, kültür mirasımız, tarihimiz, mutfağımız başta olmak üzere sayısız değerlerimiz ve enlerimiz var. O halde turizmden il olarak çok daha fazlasını almalıyız. ‘dedi. 
 
 
Turizmde sahip olduğumuz potansiyeli açığa çıkaracak ve bu anlamda yol haritası olacak Hatay Turizm Master Planı’nın hazırlandığını ve bu plan doğrultusunda Hatay’ın her yerinde ayrı bir çalışmanın sürdüğünü belirten Lekesiz, turizmle kültürle ilgili sadece Hatay Valiliği olarak Hatay ilinin Kültür Envanteri ile Tüm Zamanların Şehri Hatay, Konuşan Mozaikler, Hatay Turizm Rehberi, Hatay İl Yıllığı, Yaşayan El Sanatları ve Sanatkarlarının İli Hatay gibi 20'ye yakın böyle kitap ve tanıtım CD'leri bastırdık. Tüm kurum ve kuruluşlarımız bu konuda seferberlik anlayışı ile destek verdiler. Hatay’ın turizm sektörüyle ilgili geleceği çok parlak.32 bin m2 kapalı alanı olan yeni müzemiz, Antakya Kalesi'nin Surları, St. Pierre Anıt Müze ve Kilisesi'nin restorasyonu tamamlandığı zaman şu anda 1,8 gün olan yerli ve yabancı turistlerin konaklama süresi 3 güne, 250 bin olan turist sayısını 1 milyona ve 150 milyon dolar olan turizm gelirlerini ise 600 milyon dolara çıkarmak bir hayal olmayacak.” dedi. “Payas Kalesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, Medeniyetler Korosu ve Kültür Evi, İlk Kurşun Müzesi ve Kadın Destekleme Merkezi gibi dolaylı veya doğrudan ilimiz turizmine katkı sağlayacak çalışmaların sürdüğünü ifade eden Lekesiz; ‘Defne Yolu Projesi ve Musa Ağacı etrafındaki peyzaj çalışmaları, Habib-i Neccar Cami çevre düzenlemesi ve Harbiye Şelaleleri'nin bulunduğu tüm vadiyi kapsayacak çalışmalar bittiğinde Hatay ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından biri olacak. Onca güzelliğe, tarihi ve kültürel varlığa rağmen bu varlıklarımız henüz yeterli sayıda yerli ve yabancı turistlerle buluşturulamıyor. İşte hep beraber gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, katıldığımız ulusal ve uluslararası fuarlar ve Hatay Günleri organizasyonları bu çabanın birer adımıdır. 2023 yılında Hatay’ın, Türkiye’nin önemli bir turizm merkezi haline gelmesi işten bile değil.’dedi.  Lekesiz, ‘2023 yılında; dört katına çıkan yatak kapasitesi, 1 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı, yaklaşık 600 milyon dolarlık turizm geliri gibi hedefler ile ilimiz başta kültür, inanç ve sağlık turizmi olmak üzere, turizmde heyecan uyandıran destinasyonlarından birisi haline gelecektir. Sizlerin görüşleri de alınarak hazırlanan bu stratejiye destek veren kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektöre, turizm sivil toplum örgütlerinden akademisyenlere kadar emeği geçen herkese ilimiz adına teşekkür ederim.’ diye konuştu.