’TÜRK - ALMAN KÜLTÜR MERKEZİ’’ 5 ÜLKEDEN GELEN ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI

‘’ Erasmus + Gençlik Değişimi ve Programları’’ Kapsamında AB Hibe programlarından ‘’ Ruhunu Paylaş’’ projesi adı altında; Estonya, Macaristan, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’den gelen öğrencilerden oluşan 31 kişilik grup Türk – Alman Merkezini ziyaret ettiler.
’TÜRK - ALMAN KÜLTÜR MERKEZİ’’ 5 ÜLKEDEN GELEN ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI
Türk – Alman Merkezi Genel Başkanı M. Garip Siper ve yönetimi, öğrencileri karşılayarak dernek hakkında bilgiler verdi. Dil eğitimi alan Suriyeli gençlerle tanışarak, bilgi alışverişi yapma imkânı buldu.
Projenin koordinatörlüğünü yaparak, hayata geçmesini sağlayan Burak ve Arda Oduncu, ‘’ Ruhunu Paylaş’’ projesi hakkında şu bilgileri verdiler. ‘’ Yaşadıkları ülkedeki savaş ve baskıdan kaçan mültecilerin göç ettikleri ülkelere empoze olma, örf ve adetlerine ayak uydurma veya ülkenin mültecilere karşı tavır alma, yadırgama gibi yanlışlıkları gözlemliyordum. Bu sorunlara yönelik çözüm arayışındayken, kardeşim Arda Oduncu ile birlikte AB’ye Proje hazırlama kararı aldık, projemiz AB Komisyonunca onaylandı, bizde projemizi hayata geçirme şansını elde ettik.  Yurtdışından 31 Kişilik arkadaşımla beraber Türkiye’deki mülteciler hakkında insanları bilinçlendirmek, etkileşim sorunun aşmak adına eğitimler verip etkinlikler düzenliyoruz. Projemiz amacına ulaştığına inanıyoruz, İnsanların mültecilere karşı bakış açılarının değiştiğini görmek bizlere mutluluk veriyor.’’ Dedi