TÜRK BASININDA SANSÜRÜN KALDIRILIŞIN YIL DÖNÜMÜ

Antakya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, sansürü kendilerine ilke edinenlerin demokrasiden söz edemeyeceklerini belirtti.
TÜRK BASININDA SANSÜRÜN KALDIRILIŞIN YIL DÖNÜMÜ
 Abdullahoğlu, Türk Basını'ndan sansürün kaldırılışının 103. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında 24 Temmuz'u ciddi anlamda ''Basın Bayramı'' olarak kutlayamadıklarını kaydetti.
     Abdullahoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
     ''Günümüzde sansürü kendilerine ilke edinenler demokrasiden söz edemezler. Her yıl sansürün yumuşatılması beklenirken, aksine TCK, RTÜK yasalarından sonra Yerel Basın'ın tek gelir kaynağı olan Resmi ilanların kesilmesi yönündeki doğrudan alımların rakamlarının yükseltilmesi, KÖYDES ilanlarının tahtalarda yayınlanmasının daha birçok ihale ilanının verilmemesiyle Basın emekçilerini işsizlikle karşı karşıya getirmiştir.''
 

     Günümüzde hala gazetecilerin gerçek anlamda gazetecilik yapamadığını, gazeteci olmayanların gazeteciliği çıkar amaçlı yaptıklarını açıklamasında dile getiren Abdullahoğlu, şunları kaydetti:
     ''Günümüzde basın artık deneyimsiz, çıkar amacı güden insanların kuşatması altında bulunmaktadır. Gerçek gazeteci olmayanların, hala günümüzde maalesef sansürü kendilerini ilke edinmişlerdir. Dileğimiz artık gazetelerin bir dilekçeyle kurulmamasıdır. Gazetecilik mesleğinin, çıkarı uğruna, demokrasiye ihanet eden, kişi hak ve özgürlükleri yerine çıkarı uğruna kalemini satmayanların dayanışma gününü kutladığı bir gün olmasını temenni ediyorum.''