TÜRK EĞİTİM SEN DEN BASIN AÇIKLAMASI

Basın açıklamamıza geçmeden önceki gün Diyarbakır Lice’de kendini bilmez birkaç densizin bayrağımıza yapmış olduğu saygısızlığı dile getirerek sözlerime başlamak istiyorum:

TÜRK EĞİTİM SEN DEN BASIN AÇIKLAMASI
Bayrak, bir milletin varlığının ve bağımsızlığının sembolü, tarihinin hatırasıdır. Bayrağın değeri, yapıldığı kumaşla değil, dalgalanması için ödenen bedelle ölçülür. Türk bayrağı dışında rengini, milletinin kanından almış başka bir bayrak yoktur. Askeri olarak bayrak ve sancağına hakaret edilmesine göz yummak, en büyük milli şerefsizlik olarak kabul edilmiş, tarihte bayrağa hakaret, padişaha ve devlete hakaret suçu ile ayni derecede tutulmuştur. Bayrağın kutsallığı, savaş meydanında en yüksek derecesini bulur, bayrağı yere düşürmemek için en yüksek rütbeli askerlerin dahi en küçük bir tereddüt göstermeden şehitliği göze aldıkları görülürdü. Zira bayrağın düşmesi, mağlubiyetle eş değerdir.Rengini sayısız şehidimizin kanından alan, varlığımızın ve bağımsızlığımızın sembolü bayrağımıza yapılan bu saldırıyı lanetliyor, bu rezalete seyirci kalan tüm kişi, kurum ve kuruluşları kınıyorum.Memur Sendikaları Kanunu gereği yetkili federasyon ve konfederasyonların belirlenmesine yönelik sayımda, Hatay’da Türk  Eğitim Sen eğitim iş kolunda çalışan üye sayısının çokluğu baz alınarak hak sendikacılığın yiğit erleri sayesinde yine yetkili sendika olduk.   Türk Eğitim Sen Hatay şubesi olarak doğruları korkmadan söyledik. Yanlışların üzerine inatla gittik. Gündelik menfaatlerin peşinde hiç koşmadık. Bu düşünceyi ilke edinenlere alanları bırakmadık. Şeref ve haysiyetlerinden taviz vermeyip, gerekirse rahatlarından taviz verenler; menfaatleri karşılığında şahsiyetlerini satmayanlara,Türk Eğitim Sen üyelerine, gönül dolusu teşekkürler.    Her türlü yapılan baskıya, şantaja, vaade, makama ve zulme rağmen dik duruşumuzu asaletimizi ve adamlığımızı  hiç taviz vermeden sergiledik. Türk Eğitim Sen olarak mücadele etmekten bıkmayız ve yılmayız. İnsanı aşağılayan, değersizleştiren ve itibarsızlaştıran hiçbir yol ve yönteme başvurmadan yalnızca kendi gücümüze, haklılığımıza dayanarak yaptığımız mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Biz Türkiye'nin sendikasıyız. Tüm eğitim çalışanlarını saygıdeğer kabul eder, herkesi kucaklarız. Hile, hurda yapmayız.
 
Yalan söylemez, kimseyi kandırmayız. Hiç kimseyi korkutarak, sindirerek üye yapmayız. Üye olana da, olmayana da saygı duyarız. Sadece hakkın, haklının yanında olur, kimseye zulmetmeyiz. Çünkü biz Türk Eğitim-Sen'iz. Dün vardık, bugün varız, yarın da  var olacağız . Zafer her türlü menfaate karşı duranların ve inananların olmuştur. Her ne kadar kesinlikle beraberiz dediğimiz bazı  arkadaşlarımız bu yolda bizleri yalnız bırakıp sistemin çarkına kendilerini atsalar da onların gönüllerininde bizimle olduğunu düşünüyor, girdikleri yanlış yoldan onları dönmeye davet ediyorum.    Kendilerini bizim rakibimiz olarak gösteren bir sendikanın iktidarın kendilerine sağladığı imkanlara, koltuk dağıtma vaatlerine karşın yine eğitimciler bizim yanımızda olduklarını gösterdiler. MEB yasası olarak bilinen yasa tasarısının TBMM'de kanunlaşmasından sonra kendi sendika üyeleri başta olmak üzere, il genelindeki tüm okul idarecilerine "Koltuğunuzda oturmak istiyorsanız başta Türk Eğitim-Sen'den ve diğer sendikalardan istifa edip bize geçin" parolası ile kampanya başlattılar. Eğitim çalışanlarını tehdit etmekten öteye gidemeyen ve yalnızca siyasi iktidarın şımarıklılığını gösteren bu kampanya eğitimcilerin tokadını yemiştir.  Hak arama mücadelemize emek ve gönül veren başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere, İlçe Temsilcilerimize, İş Yeri Temsilcilerimize , ilkeli ve onurlu duruşun simgesi olan bütün üyelerimize teşekkür ediyoruz. Bize verilen yetkiyi en iyi şekilde kullanacağımıza, üyemiz olsun veya olmasın tüm eğitim çalışanlarının sıkıntılarının giderilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimize emin olabilirsiniz.

                                                                                                RECEP TUNCAY

                                                                                 HATAY 1 NOLU TES BASKANI