TÜRK ORDUSUNUN HATAY'A GİRİŞİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

Türk askerinin, 5 Temmuz 1938'de İskenderun üzerinden Hatay'a girişinin 73. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, İskenderun'da Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.
TÜRK ORDUSUNUN HATAY'A GİRİŞİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI
 Yıl dönümü dolayısıyla İskenderun'da tören düzenlendi. Kaymakam Ali İhsan Su, Belediye Başkanı Yusuf Civelek, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
     Belediye Başkanı Civelek, anıt şeref defterini imzaladıktan sonra yaptığı konuşmada, Türk milletinin, şanlı tarihinde bağımsızlık ve hürriyetine olan tutkusunu defalarca gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:
 

     ''Kahraman vatan evlatlarımızın bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sağlanması yolunda verdikleri mücadeleleri takdir ve minnet duygularıyla anıyorum. İşgalci güçlerin başlattığı ve 19 yıl 7 ay süren işgal, 5 Temmuz 1938'da kahraman Türk ordusunun İskenderun'a girmesiyle noktalanmıştır. Bu gurur günümüzde işgalcilerin esaret ve katliamlarına boyun eğmeyip, bağımsızlığı sağlayan ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun kahraman silah arkadaşlarına ve yüce Türk milletine şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun.
     Konuşmaların ardından Su, Civelek ve Aktı, Kaymakamlıkta tebrikleri kabul etti.