Türk Polis Teşkilatı 168 Yaşında

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 168. yıldönümü dolayısı ile Atatürk Caddesi’nde tören düzenlendi.

 

Türk Polis Teşkilatı 168 Yaşında

Törende konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 2012 yılı içerisinde; ilimizde görev yapan güvenlik güçlerimizin, huzur ve asayişin sağlanmasında birçok başarılı çalışmaya imza attığını kaydederek, güvenlik güçlerimizin başarısındaki en büyük payın, vatandaşlarımızın onlara duydukları güven ve destek olduğunu söyledi. 

Lekesiz, emniyet teşkilatımızın, çağın gerektirdiği modern teknolojik alt yapı ve son teknolojileri yakından takip ederek değişen şartlara uyum sağlamasının yanı sıra, mastır, doktora ve yüksek lisans eğitimi gören personel sayısını hızla artırarak eğitim seviyesini de sürekli olarak yükselttiğini kaydetti.Hizmetin merkezine insanı ve onun mutluluğunu koyarak yapılan hizmette, insan haklarına saygı, hesap verebilirlik ve vatandaş memnuniyetinin ön planda tutulduğunu kaydeden Lekesiz, ‘Güvenlik hizmetlerini halkımızın değişen beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda sunmanın gayreti içerisinde olan Emniyet Teşkilatımızın ilimizde elde ettiği başarılar ve hayata geçirdiği sosyal projeler, vatandaşlarımızın bu hizmetlerden duyduğu memnuniyeti ortaya koymaktadır.’diye konuştu.Uyuşturucu ile mücadele konusunda hazırlanan sosyal sorumluluk projeleri ile risk altında olduğu değerlendirilen toplum kesimlerine ulaşıldığını, yapılan tespitler doğrultusunda Valiliğimizin koordinesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarının da desteği ile çok yönlü faaliyetlere devam edildiğini hatırlatan Lekesiz, ‘Mali, narkotik, organize ve kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında da uluslararası, ulusal ve yerel bazda faaliyet gösteren örgüt ve organizasyonlara yönelik 2012 yılı içerisinde, toplam 157 planlı operasyon gerçekleştirilmiş, bu operasyonlar ile suç örgütlerinin faaliyetleri sonlandırılmıştır.
   
2012 yılında olduğu gibi, 2013 yılında da toplum huzurunu tehdit eden organize suç şebekeleri başta olmak üzere, haksız kazanç elde eden kaçakçılık faaliyetlerine, insanlarımızı ve özellikle gençlerimizi zehirlemek isteyen uyuşturucu şebekelerine asla müsaade edilmeyecek, bu grupların her türlü faaliyetlerinin engellenmesine yönelik çok yönlü operasyonel çalışmalara ve önleme faaliyetlerine aralıksız bir şekilde kararlılıkla devam edilecektir.’ diye konuştu. Trafik kazalarına da dikkat çeken Lekesiz, trafik kazalarından her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiğini, on binlerce insanın yaralanıp sakatkaldığını, ekonomik kayıplar yaşandığını ifade ederek, toplumsal bir sorun olan trafik kazalarının önlenmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, basın-yayın organlarına ve vatandaşlarımıza büyük görev ve sorumluluklar düştüğüne vurgu yaptı.Lekesiz, şehit polislerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle yâd ederken, büyük bir özveriyle ve hizmet aşkıyla çalışan ilimiz emniyet personelinin gününü kutladı. İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ise, insanın, hayatta kalabilmesi ve hayatını devam ettirebilmesi için, yeme içme, nefes alma, barınma gibi temel fizyolojik ihtiyaçlarının hemen ardından güvenlik ihtiyacının geldiğini ifade ederek, ‘Bir millet için emniyet ve güvenlik teşkilatının varlığı, o milletin devlet olarak teessüs ettiği andan itibaren başlar. Çünkü bir devletin varlığı öncelikle o devlette düzen ve güvenliğin sağlanmasını gerektirir. Kurumsal yaklaşımla bu penceredenbakıldığında ise; güvenlik teşkilatları tarihinin, devletlerin tarihi kadar eski olduğu söylenebilir.’ dedi. 168 yıllık birikim ve tecrübenin yanı sıra, sürekli değişen ve gelişen, bilgi ve teknolojiyi rehber edinen emniyet teşkilatının hizmet sunumundaki temel ilkesinin insan haklarına saygılı, hak ve özgürlükler ile güvenlik arasındaki hassas dengeyi gözeterek vatandaşa hizmet sunmak olduğunu ifade eden Kılıç, ‘Çağdaş güvenlik hizmetlerinin temel felsefesi; suçun oluşumundan önce tedbirlerin alınmasıdır. Çünkü gerek sosyal ve psikolojik, gerekse ekonomik açıdan suçu önleme faaliyetleri, suçu soruşturma faaliyetlerinden daha önemli ve daha az maliyetlidir. Hatay polisi olarak; suçla mücadeledeki önceliğimiz, suç işlenmesini önleyecek mekanizmaları geliştirmektir.’şeklinde konuştu.Kılıç, İl Emniyet Müdürlüğü olarak geliştirdikleri projeler hakkında da bilgi verdi. Etkinlikte ayrıca basketbol müsabakasında ve liseler arasında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi. Törene, 2. Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Balkız, Baro Başkanı Av. Sinan Akgöl, Vali Yardımcıları,İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Başoğlu, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, emniyet teşkilatı ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.