TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN:TOPLU GÖRÜŞME MASASINDA MAĞDUR EDİLDİK

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hayrettin Şahin, 2010 yılı toplu görüşmelerinde sağlık çalışanlarının hakkının savunulmadığını, toplu görüşme masasında mağdur edildiklerini söyledi.
TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN:TOPLU GÖRÜŞME MASASINDA MAĞDUR EDİLDİK
Şahin, yaptığı yazılı açıklamada ek ödeme almayan memurlara yapılan 80 TL zamdan sağlık çalışanlarının mahrum bırakıldığını, sağlık çalışanlarının yüzde 4'lük zamma mahkum edildiklerini belirtti.
     Sağlık Bakanlığı'nda görevli sağlık çalışanlarının başka kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarından maaşları daha düşük olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:
     ''Sağlık çalışanlarının uğradığı bu haksızlığın giderilmesi için bu sene Türkiye Kamu-Sen taban aylığa zam yapılarak tüm kamu çalışanlarının bu zamdan faydalandırılması istemişti. Fakat hükümet bu talebimizi reddederek sağlık çalışanlarına bir kez daha taban aylığa yansıyacak seyyanen zammı çok görmüştür. Bu zam anlayışı ile döner sermaye alan sağlık çalışanları cezalandırılmıştır. Döner sermaye emekliliğe yansımamakta, rapor ve izin dönemlerinde çalışanlara ödenmemektedir. Ayrıca ek ödemeden düşük döner sermaye alan sağlık çalışanları aylık mahsuplaşma olmadığından aradaki farkı almak için bir yıl beklemektedirler. 2009 yılı toplu görüşmelerinde aylık mahsuplaşmayı çözdük diyenlerin aradan bir yıl geçmesine rağmen sorunun çözülmemesinden dolayı utanması gerekirken 2010 yılı toplu görüşmeleri sonucunda aylık mahsuplaşmayı çözdük diyerek tekrar açıklamalar yapması ibretlik bir durumdur ''
     Şahin, sözleşmeli personellere bazı kazanımlar elde edildiğine dair açıklamalar yapanların gerçekleri gizlediklerini belirterek,''Toplu görüşmelerden sözleşmeli personelin tek talebi olan kadro hakkının verilmesini gündeme getirmeyenler hükümetle anlaştıkları konularla sözleşmelilerin bu yılki toplu görüşmelerin galibi ilan ederek başarısızlıklarını süslü sözlerle örtmeye çalışmaktadırlar'' dedi.