TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66. TOPLANTISI

TOPLANTI KAPSAMINDA HATAY'A GELEN DEVLET BAKANI YILMAZ VE ADALET BAKANI ERGİN İLE KOMİSYON ÜYELERİ, SAMANDAĞ İLÇESİ VAKIFLI VE HIDIRBEY KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİLER
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66. TOPLANTISI
AB Karma Parlamento Komisyonu 66. Toplantısı kapsamında Hatay'a gelen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile komisyon üyeleri Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey köyü ile Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Vakıflı köylerini ziyaret ettiler.
     Yılmaz ve Ergin ile beraberindekiler, önce Hıdırbey köyüne giderek burada bulunan ''Hazretie. Musa ağacı'' olarak anılan anıt çınar hakkında yetkililerden bilgi aldılar. İki bakan, Hazreti Musa'nın asasının abıhayat (ölümsüzlük suyu) sayesinde filizlenip kök salmasıyla meydana geldiğine dair efsaneler anlatılan ağacın önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra sonra Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Vakıflı köyüne geçti.
     Bakan Yılmaz, organik tarım yapılan Vakıflı köyünde yetiştirilen ürünlerin ihraç edildiğini, restorasyonu yapılan eski evlerin turizmde değerlendirildiğini belirterek, ''Keşke her köy böyle olsa'' dedi.
     Köy muhtarı Berç Kartum'dan köyle ilgili bilgi alan Yılmaz, daha sonra burada organik ürünlerden yapılan reçellerden tattı. Ardından iki bakan köyde bulunan kiliseyi ziyaret etti.
     Kartum, 2003 yılında papazlarının öldüğünü, patrikhanenin henüz bir atama yapmadığını, ancak bu yılın sonunda papaz gelmesini beklediklerini söyledi.
     Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Hatay'da Hristiyan ve Müslümanların bir arada barış ve huzur içerisinde yaşadığını, bunun bütün dünyaya örnek olması gerektiğini kaydetti.