TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 66. toplantısı, TBMM'nin ev sahipliğinde 21-22 Şubat tarihlerinde Hatay'da yapılacak.
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI
 TBMM İletişim Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Hatay Ottoman Palace Osmanlı Kongre Salonu'nda gerçekleştirilecek toplantıya Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonunun, Avrupa Parlamentosu ve TBMM Kanadı üyeleri, AB üyesi ülkelerin büyükelçileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve bürokratlar katılacak.
     Yarın başlayacak toplantının açılış konuşmalarını KPK Başkanları Lütfi Elvan ile Helene Flautre yapacak. Avrupa Komisyonu adına AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pıerını ve AB Konseyi adına Macaristan Büyükelçisi Istvan Szabo, Türkiye Hükümeti adına ise Adalet Bakanı Ergin ile Devlet Bakanları Yılmaz ve Bağış'ın birer konuşma yapacağı toplantıda, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Genel Sekreteri Thomas Markert, yapacağı sunumla ''Türkiye'de Anayasa ve yargı reformlarının uygulanması'' konusunu ele alacak.
     ''Kültürlerarası Diyalog'' konusunun görüşüleceği ikinci oturumun ardından Türkiye-AB KPK EŞ Başkanı Lütfi Elvan katılımcılar onuruna akşam yemeği verecek.
     22 Şubatta ise ''Göç ve vize'', ''Irkçılık ve yabancı düşmanlığının belirli biçimleri ve ifadeleriyle ceza hukuku aracılığıyla mücadele edilmesine ilişkin 28 Kasım 2008 tarihli konsey çerçeve kararı'', ''IPA Mali Yardımları'' ile ''Gümrük Birliği ve serbest ticaret anlaşmaları'' konuları ele alınacak.
     Toplantı, eş başkanlarca yapılacak ortak basın toplantısı ve katılımcıların onuruna verilecek yemeğin ardından sona erecek.