TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK PROBLEMİ YOK

HATAY İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GENÇ: ''TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK PROBLEMİ YOK, KALİFİYE ELEMAN SORUNU VAR''
TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK PROBLEMİ YOK
İl Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç, öğrencilerin meslek liselerine yönlendirilmesi gerektiğini belirterek, ''Türkiye'de işsizlik problemi yok, kalifiye eleman sorunu var'' dedi.
     Genç, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ilgili Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, meslek lisesine kayıt olmak için gelen hiçbir öğrenciyi geri çevirmediklerini söyledi.
     Bazı ailelerde ''çocuğum meslek lisesine giderse üniversiteyi kazanamaz'' gibi bir düşüncenin bulunduğunu ifade eden Genç, şöyle devam etti:
     ''Bu çok yanlış bir düşünce. Türkiye'de işsizlik problemi yok, kalifiye eleman sorunu var. Bu sorunun çözümlenmesi için de meslek lisesinden mezun olanların sayısını arttırmamız lazım. Bir meslek sahibi olarak bu okullardan mezun olan öğrencilerimiz donanımlı hale gelip kendilerini geliştirmeleri halinde bulamayacakları iş yok.''
     Genç, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, marka kent kapsamında bulunan Hatay'da önümüzdeki yıl hayırsever Erol Bilecik'in desteğiyle ''Uçak Bakım Bölümü'' açacaklarının müjdesini verdi.
     Genç, ''Artık meslek liselerimiz sadece torna tasfiye işleriyle uğraşmıyor. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda çağın gereği olan bölümleri açıyoruz. Önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacağımız uçak bakım bölümüyle de başarılı çalışmalara imza atacağız.'' diye konuştu.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da öğrencilerin okul yaşamında iyi çalışması ve donanımlı hale gelmesi durumunda iş ve aşın ayağına geleceğini belirtti.
     Hayırsever Erol Bilecik, sürekli kente gelerek yaptırdığı okulu ve öğretmenleri ziyaret ettiğini, her yeni eğitim-öğretim yılının başlamasında da bu geleneği bozmadığını söyledi.
     Konuşmaların ardından hayırsever Bilecik, spor, sanat ve proje dallarında dereceye giren öğretmenlere armağanlar dağıttı.
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz ile öğretmen, öğrenci ve velilerin katıldığı tören, okul öğretmeni Nebil Nafile'nin müzik dinletisi ile sona erdi.