TÜRKİYE'DE MEDYA VE ETKİLERİ KONFERANSI

- Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Aytaç, gazetecilere yönelik baskıları doğru bulmadığını söyledi.
TÜRKİYE'DE MEDYA VE ETKİLERİ KONFERANSI
   Aytaç, Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİRSİAD) tarafından Anemon Otel'de gerçekleştirilen ''Türkiye'de Medya ve Etkileri'' konulu konferansta yaptığı konuşmada son yıllarda gazetecilere yönelik baskıların yoğunlaştığını, bunun geçmişteki hükümetler döneminde de yaşandığını kaydetti.
     Gazi Üniversitesi'nin yanı sıra BİLKENT ve Polis Akademisi'nde de derslere girdiğini, Taraf Gazetesi'nde yazdığını anımsatan Aytaç, şöyle devam etti:
 
 
 
     ''Medya önemli bir güç. Geçmiş yıllarda medyanın bir haberinden dolayı ekonomide bir gecede dengeler değişti. Medya zaman zaman yaptığı haberlerle de herkesi yönlendirebiliyor. Son yıllarda gazetecilere yönelik artan baskıları doğru bulmuyorum. Gazeteci Uğur Mumcu da Hrant Dink de ülkeye herkesten fazla hizmet etmişlerdir. Hrant Dink, süpyan mektebi açılmasını sağlayarak hem yoksul Ermeni çocuklar sahip çıkmış, hem de onların teröre ve kötü alışkanlıklara bulaşmasını önlemiştir.''
     Bilgiye ulaşmanın son teknolojilerle çok kolaylaştığına dikkati çeken Aytaç, bunları iyi yönde değerlendirmek gerektiğini belirtti
     Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde YÖK Başkanlığı yapan Mehmet Sağlam'ın 4 bin 500 üniversite öğrencisini master ve doktora yapmak için ABD ve Avrupa ülkelerine gönderdiğini anımsatan Aytaç, bunun artarak devam etmesi gerektiğini söyledi.
     Anadolu insanını iyi tanımak gerektiğini belirten Aytaç, Hrant Dink'in cinayet zanlısı Ogün Samast'ı firarda olduğu günlerde babasının ihbar ettiğini, aynı şekilde doğuda polise taş atan çocukları hortumla kovalayan yaşlı kadının davranışı da Anadolu insanını çok iyi anlattığını sözlerine ekledi.
     Aytaç, konuşmasından sonra soruları da yanıtladı ve kitaplarını imzaladı.
     BİRSİAD Basından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Akpiyal da Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) dünyanın pekçok ülkesinde Türk girişimcilere öncülük yaptığını belirterek, Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (BİRSİAD) faaliyetlerini anlattı.