Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları 9. Ulusal Kongres

Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları 9. Ulusal Kongresi,  Ottoman Otel’de başladı.
Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları 9. Ulusal Kongres
Toplantıda konuşan Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, bu tür toplantıların toplumda duyarlılık oluşturması açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, katılımcılara teşekkür etti. 
Vali Lekesiz, denizlerin, şehirlerin ve içme sularının temiz olması için nehirlerin sadece denize döküldüğü yerlerin değil, doğduğu yerden geçtiği noktaya kadar her yerin bütünleşik olarak temizlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, ‘Sanayi devrimiyle birlikte dünyada köklü değişiklikler yaşandı. Dünyanın nüfusu başta olmak üzere, sanayileşme, üretim yapan firma sayıları arttı. Bu da beraberinde daha fazla verim alma kaygısı ile toprağın ve kimyasalların aşırı kullanımı sonucu çevre kirliliğini getirdi. Son 20-25 yılda sadece Asya’da 600 milyon kişi fakirlik sınıfından orta sınıfa geçti. Bu da beraberinde daha fazla üretim gerekliliğini getirdi.’diye konuştu. 
Daha fazla üretim, ham maddeye, ulaşım yollarına yakınlık gibi unsurların da kıyı alanlarını etkilediğine dikkat çeken Lekesiz, ‘İlimiz, üretim kapasitesi ve gücü bakımından ülkemizin koşmasına ciddi katılarda bulunan önemli bir il. 2000 yılında Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında Hatay’ın 4 firması varken, bugün ise en büyük 500 firma arasında 12 firmamız bulunuyor. 2000 yılında ilimiz, 350 milyon dolarlık ihracat yaparken, bugün bu rakam 2 milyar 150 milyon dolar oldu. İli yönetirken 50 yıl önceyi bırakın 10 yıl önceki alışkanlıklarla yönetmek bile doğru değil.155 kilometre sahili düşünüyorsak ve turizm yapmak istiyorsak, çeşitlilik canlılık artarak devam etmeli, ekoloji ile ekonomi, sanayi ile temizlik bir arada denge içerisinde yapılmalı, tarım da olsun diyorsak bu sadece Samandağ, İskenderun, Erzin sahillerinin temizlenmesiyle olmaz. Bunları ovadan itibaren ele almamız gerek. Denizlerin, şehirlerin, içme sularının temiz olması için nehirlerin sadece denize döküldüğü yerlerin değil, doğduğu yerden geçtiği noktaya kadar her yerin bütünleşik olarak temizlenmesi gerek.’şeklinde konuştu. 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz ise, her tesisin ya da şirketin kıyı yapılaşmasında kendi ihtiyacı yerine ülkenin ihtiyacını iyi analiz ederek, gelecek süreç için doğru planlarla, doğru yerde doğru yatırımları yapması gerektiğini söyledi.Kongrenin açılış gününde küresel ısınmanın çevre ve iklim üzerindeki etkileri ve denizlerimizdeki kirlilikle mücadelede işbirliğinin önemi konulu tebliğler sunuldu. 
Kongrede MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ve İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek'in de birer konuşma yaptılar.
Kongre, 3 gün devam edecek.