TÜRKMEN DERNEKLERİ TÜRKMEN DAĞINDA‏

Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı ve Bursa Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Kütahya Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Nihat Kula, Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Beşli, Hatay Yörük Türkmen Avşarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ünal Kozak ve Yönetim Kurulu Üyesi Yeniköy’ün son Belediye Başkanı Hasan Avni Günal’dan oluşan beş kişilik heyet 25 Kasım 2015 Çarşamba günü Suriye sınırları içerisindeki Bayır Bucak Türkmenlerinin yaşadığı Türkmendağı (Kızıldağ) Bölgesine giderek bir dizi temaslarda bulundu.
TÜRKMEN DERNEKLERİ TÜRKMEN DAĞINDA‏
Sınır ötesi inceleme öncesi ilk olarak Hatay Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret eden heyet burada bölgenin durumu hakkında bilgiler aldıktan sonra heyet olarak yapacakları yardımlardan bahsetti.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a gerçekleştirilen ziyaret sonrası heyet Yayladağı’nda Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ile bir toplantı yaparak bölgenin ihtiyaçlarını belirledi.Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı ve Bursa Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Kütahya Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Nihat Kula, Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Beşli, Hatay Yörük Türkmen Avşarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ünal Kozak ve Yönetim Kurulu Üyesi Ha-san Avni Günal, Valilik ve Büyükşehir Ziyaretlerinin ardından Yayladağı’na geçerek burada Kaymakam Alpaslan Altınışık ile görüş alış verişinde bulundular ve Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdüründen sınır ötesi yapılan yardımları ve alınan tedbirleri görüştüler.Yayladağı sınırında sıfır noktasına inen heyeti burada Türkmen Bölgesinin milis savunma güçleri karşıladı.Heyete koruma ve eskort görevi yapan milis kuvvetlerle birlikte Bayır Bucak Türkmenlerinin yaşadığı Türkmendağı (Kızıldağ) Bölgesine geçilerek burada bir okul binasından çevrilerek hizmet vermeye çalışan hastanede incelemelerde bulunuldu.Heyet adına bir açıklama yapan Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı ve Bursa Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu; “Akrabalarımızın ve soydaşlarımızın yaşadığı ve her gün ölüm tehlikesi altındaki bölgede incelemelerimizi yaptık. Türkiye Cumhuriyet Hükümeti başta olmak üzere özellikle Hatay Valililiğimiz ile Hatay Büyükşehir Belediyemiz bölge insanına yanlız olmadıklarını hissettirerek her türlü destek ve yardımı yapmaya başlamış, bölgede gerekli ihtiyati tedbirleri almış. İnsani yardımlar konusunda büyük bir titizlik ve özen gösterilmiş. Aşılama kampanyası başlatılmış, oluşabilecek salgın hastalıklara karşı gerekli önlemler sağlanmış. Soydaşlarımız olan bölge halkı da yapılanların farkında Hükümetimize, Hatay Valiliğimize ve Büyük Şehir Belediyesine şükran ve minnettarlıklarını ifade ediyorlar” dedi.Tatlıoğlu Türkmen Bölgesinde bir büro oluşturup bölgenin ilerleyen süreçte ihtiyaç duyacağı insani yardım malzemeleri ile ilgili bilgi akışını sağlayacak bir yapıyıda vücuda getirdiklerini belirterek; “Ziyaretimiz esnasında akraba ve soydaşlarımız olan Bayır Bucak Türkmen kardeşlerimize 1500 adet katı yakıt sobası, 1500 adet çadır, 1500 adet yağmurluk ve kurdukları hastanede kullanacakları 2 adet jenaratör götürdük. Kurulan hastaneyi gezdik. İçerisinde çok sayıda yaralı var. Tıbbi cihaz, alet ve ekipman ile tıbbi malzeme ihtiyaçları had safhada. Özellikle bombalanan bölgelerdeki yaralıların hastaneye nakledilmesi ile malzeme taşımasında kullanılmak üzere araç ihtiyaçları olduğun gördük. Bu konuda bir girişimde bulunacağız.” dedi.
TÜRKMEN DERNEKLERİ TÜRKMEN DAĞINDA‏ haberi 30 Kasım 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1780 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle