TÜTÜNE ALTERNATİF ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, tütün ekimine kota uygulaması getirilmesinin dünyanın sonu değil yeni bir başlangıç olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti.
TÜTÜNE ALTERNATİF ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
 Lekesiz, Yayladağı ilçesinde Kaymakamlık tarafından başlatılan ''Tütüne Alternatif Çilek Projesi'' kapsamında Kızılçat köyünde çilek yetiştiriciliği yapan çiftçilerle bir araya geldi.
 

     Tütüne alternatif olarak uygulanmaya başlayan çilek yetiştiriciliğinin çiftçilere 10 kat daha fazla gelir getireceğini vurgulayan Lekesiz, ''Tütün ekimine kota uygulaması getirilmesi dünyanın sonu değil yeni bir başlangıçtır. Tütün ekiminden vazgeçen çiftçilerimiz, yeni ekimine başladıkları çilek sayeninde daha fazla kazanç elde edebilir. Çilek yetiştiriciliği tütüne göre hem daha kolay ve zahmetsiz hem de pazar sıkıntısı yok'' diye konuştu.
 

     Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat da, bu yıl toplam 20 bin metrekare alanda çilek yetiştiriciliği yapıldığını, önümüzdeki yıl bu oranı iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
     Daha sonra Lekesiz, çilek yetiştiricisi Fatma Bilge, Naci Göksu, Sühan Aksoy, Mehmet Yıldız ve Turgut Acar'a ''örnek çiftçi'' plaketi verdi.