Ugandalı bakanlar İskenderun'da

 Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KİSİAD) davetlisi olarak Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen Ugandalı bakan ve milletvekillerinden oluşan heyet, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek'i ziyaret etti.
Ugandalı bakanlar İskenderun'da
Heyet adına konuşma yapan Uganda Ticaret Bakanı David Wakikona, İskenderun'u çok beğendiklerini belirterek birliktelikten ve kardeşlikten yana olduklarını söyledi.
     İskenderun ile Uganda'dan bir şehrin kardeş şehir olabileceğini belirten Wakikona, ''İskenderun'u çok beğendik. Son derece düzgün bir şehir. Sizlerin belediyedeki tecrübelerinizden ve şehir planlama konusunda katkılarınızı bekliyoruz'' dedi.
     İskenderun'da kahve fabrikası açılması halinde kendilerinin de destek olacağını kaydeden Wakikona, şöyle devam etti:
     ''Uganda'da kahve üretimi çok kaliteli ve uygun. İskenderun'a kahve fabrikası açın sizlere destek olalım. Sizlerle çalışmak gerektiğine inanıyoruz. İki ay önce Türkiye'de büyükelçilik açtık. Kentinizde kahve fabrikası açarsanız dünya standartlarında kahve üretimi yaparız.''
     Civelek ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''İskenderun'un nüfusu çevresiyle birlikte 500 bin. İskenderun yakınında havaalanı olan, Doğu Akdeniz'in en büyük limanına ve demiryolu hattına sahip olan Türkiye'nin önemli enerji merkezlerinden biri. Türkiye'nin demir çelik ihtiyacının neredeyse yarısı burada üretilmekte. İskenderun ve Hatay birçok din ve etnik kökenden insanın kardeşçe bir arada yaşadığı yer'' dedi.
 
     Uganda'nın başkenti Kampala'nın Belediye Başkanı Erias Lukwago ise İskenderun'da olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, Uganda'ya gidildiğinde ilk görülecek yerin Kampala olduğunu söyledi.
     Jinya Milletvekili Grace Moses Baryeko da ''Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Kampala'nın burası gibi olması için sizden çok şey öğreneceğiz. Uganda'ya gelen yardımlara teşekkür ediyoruz'' dedi.
     KİSİAD Başkanı Tamer Eker de yaptığı konuşmada, Uganda'da Türk ve Hatay yemeklerinin yenilebileceği bir restoran açıldığını belirterek, işadamlarının yeni fırsatlar için Uganda'ya gitmesi gerektiğini söyledi.
     Civelek daha sonra Ugandalı heyete belediye binasını gezdirerek, çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
     Civelek ziyaret sonunda Lukwago'ya İskenderun albümü ve İskenderun resmi olan plaket, diğer konuklara ise İskenderun albümü hediye etti.
     Ziyarette AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, KİSİAD yönetim kurulu üyeleri, Uganda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bright Ruvamirwama, Arazi Bakanı Achieng Sarah, Jinya Milletvekili Grace Moses Baryeko, Bududa Milletvekili Khaiza Sustine, Uganda Çevre Düzenleme Kurulu Başkanı Tom Okurrut ve Nkumba Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Lokman Cinar hazır bulundu.
Ugandalı bakanlar İskenderun'da haberi 03 Ekim 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  70565 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle