UGANDALI ÖĞRENCİLER MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

Hatay'ın İskenderun ilçesine Türkçe öğrenmek için gelen 7 öğrenci, memleketlerine davullu zurnalı törenle uğurlandı.
UGANDALI ÖĞRENCİLER MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI
 İskenderun Gülen Koleji Müdürü Mustafa Üsküplü, İskenderun sahilinde düzenlenen uğurlama törende yaptığı konuşmada, 31 Mart'ta Uganda'nın başkenti Kampala'daki Türk Koleji'nden İskenderun'a gelen 7 lise öğrencisini, İskenderun'da en iyi şekilde ağırladıklarını söyledi.
     Üsküplü, amaçlarının Ugandalı öğrencilere Türkçe öğretmenin yanı sıra Türk kültürünü ve sosyal hayatını tanıtmak olduğunu belirterek, ''Körfez Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSİAD) sponsorluğunda gelen öğrencilere yaklaşık 5 ay Türkçe dil eğitimi verildi. Öğrenciler Türkçeyi kısa sürede öğrendiler. Bu öğrenciler Uganda'da Türk misafirperverliğini, Türk insanın cömertliğini anlatacaklar'' dedi.

     Ugandalı öğrenciler Daniel Olel, Musuza Henry Kizza, Enoek Ofumbi Opang, Omar Faisal, Shafik Senkatuka, David Tugume ve Derrick Kisitu de Türk insanının çok misafirperver olduğunu, Türk örf ve adetlerini çok beğendiklerini söyledi.
     Yapılan konuşmaların ardından Okul Müdürü Üsküplü, Ugandalı konuklara çeşitli hediyeler sunarken, öğrenciler arasında bulunan Danieleş Olel de İskenderun'da dünya barışı için yazdığı şarkıyı Türkçe olarak seslendirdi.
     Öğrenciler daha sonra davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti, oyunlar oynadı.
     Uğurlama sırasında duygulu anlar yaşanırken, bazı öğrencilerin ağladıkları görüldü.