Uğur Mumcuyu Anma Etkinliği

CHP Antakya gençlik ve kadın kolları olarak parti binasında düzenlediğimiz Uğur Mumcu’yu anma etkinliğimize Milletvekili Hasan Akgöl Antakya ilçe başkanı Abdulgani Avcı ve Antakya ilçe yönetimiDefne ilçe başkanı Mehmet Gönenç ve Defne ilçe yönetimi eski il başkanı ve Milletvekili aday adayı Servet Mullaoğlu bir diğer Milletvekili aday adayı Tamer Apiş, Defne kadın kolları, Gençlik kolları ve çok sayıda partili katılım gösterdi .
Uğur Mumcuyu Anma Etkinliği
Düzenlediğimiz Uğur Mumcuyu anma etkinliğinde Uğur Mumcunun kısa belgeselinin ardından resminin önüne partililer tarafından karanfiller bırakılıp mumlar yakıldı. Sonra Gençlik kollarından Rıdvan Ertaş Uğur Mumcunun vurulduk ey halkım unutma bizi şiirini okudu. Bundan 22 yıl önce otomobiline konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden hukukçu ve gazeteci kimliğiyle herkesin tanıdığı ve inandığı, bir dönemin ‘’Sakıncalı Piyadesi’’ hayatını bağımsızlık ve demokrasi mücadelesine adayan, bu uğurda yaptıklarıyla hedef seçilen ve susturulan, geleceğimize ışık tuttuğuna inandığımız Uğur Mumcu’yu, Cumhuriyetimize, demokrasimize sahip çıkan, özgürlüklere inanan Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları olarak, katledilişinin 22. Yılında saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. Mumcu, yolsuzluk ve yoksulluktan arınmış “Tam bağımsız Türkiye’’ ideali için halkını aydınlatmaya çalıştı. Ancak, üzerine gittiği, ‘’Siyaset-Tarikat-Ticaret’’ ile simgelenen şeytan üçgeninin kurbanı oldu.
Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde haince öldürülmesinin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, Mumcu cinayeti halen aydınlatılmadı, “Uğur Mumcu cinayeti, ülkemizde yaşanan binlerce cinayet gibi faili meçhul olarak kaldı. Ne bombayı koyanlar, ne de onların arkasındaki karanlık güçler bulunamadı. Türkiye, yıllardır bağımsızlık ve demokrasi sevdalısı evladının katillerini bulamamanın ayıbı ile yaşıyor. Toplumu aydınlatma, kardeşçe yaşama ve yaşatma şiarını yansıtan bir hukukçu, gazeteci olarak Uğur Mumcu’nun, bir demokrasi şehidi olarak tarihimizde altın harflerle yerini aldığı, ülkemizde yaşayan herkes tarafından kabul edilmektedir. Ve son olarak; Bilimin ve sanatın aydınlattığı bir dünyada, demokrasinin yaşama biçimi olması, adaletin herkesi kuşatması, bir kişinin bile hak ve özgürlüklerden yoksun kalmaması adına mücadele eden ve bu uğurda hayatlarını veren aydınlarımıza yeniden ‘’Selam Olsun’’ diyoruz” unutulmasın ki bu ülkede halen milyonlarca Uğur Mumcu, milyonlarca Deniz Gezmiş ve milyonlarca Mustafa Kemal Atatürk  vardır. Bedenleri katledenlerin unuttuğu bir şey varsa o da düşüncelerin katledilemeyeceğidir.
“Gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir.” derdi Uğur Mumcu.O`nu 24 Ocak 1993 pazar günü hunharca katledilişinin 22. yılında hasret ve gururla anıyoruz.Bir memur çocuğuydu, halktandı yani.Halktan biri gibi yaşadı, halkı için yazdı, halkı için öldü. 24 Ocak 1993 günü, Ankara’nın kar altında olduğu bir sabah aracına konan bir bomba sonucu kaybettik Uğur abimizi,bir dürüst gazetecimizi…Onun cinayeti “faili meçhuldü.O sıra bir insan avı vardı ülkede ve sömürüye, vurguna,çıkarcıya, kaçakçılığa, bağımlılığa,, iktidara, teröre, işkenceye, sivil-askeri “darbelere karşıysan, insan haklarını, Atatürk ü, tam bağımsızlığı, özgürlükçülüğü, halkın egemenliğini savunuyorsan suçluydun, hak etmiştin ölüm. Bugünün gazetecileri hamilerinden aldıkları paralarla geçinirken o yılmayan, usanmayan yiğit bir gazeteciydi ve O`nun bildiği gazeteci vatanını sevmeli, halkı için yazmalıydı. “Yılmayacağız, korkmayacağız ve cinayet şebekelerinin üstüne var gücümüzle gideceğiz.Buyurun gelin buradayım!...” diyordu onu ölümle tehdit edenlere.Ve yine ölümüne ilişkin meydan okuyuşunun umudu  kendine ait bu  ifadelerdeydi“Ben Atatürkçüyüm, Ben Cumhuriyetçiyim, Ben Laikim, Ben Anti-emperyalistim, Ben özgürlükçüyüm, Ben bağımsız Türkiye’den yanayım, Ben insan hakları savunucusuyum, Ben terörün karşısındayım, Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım..Öyleyse, vurun, parçalayın. Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır. O nu aşanların çıkması dileğiyle  Uğur Mumcuyu Saygı ve özlemle anıyoruz.SON OLARAK SÖZ ALAN MİLLETVEKİLİ HASAN AKGÖL, ANTAKYA İLÇE BAŞKANIABDULGANİ AVCI VE DEFNE İLÇE BAŞKANI MEHMET GÖNENÇ, GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİYLE İLGİLİ KISA AÇIKLAMALARDA BULUNDULAR.
Uğur Mumcuyu Anma Etkinliği haberi 27 Ocak 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  20325 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle