ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM HATAY DA

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: ''RANTİYELERİ KESTİK, ŞANTİYELERİ BİRER BİRER KURDUK'' -''İNTERNET DEYİP GEÇMEYİN. ARTIK HER ŞEY İNTERNETLE OLUYOR. İNTERNET ARTIK REJİMLERİ BİLE DEĞİŞTİRİYOR. YÖNETİMLERİ BİLE DEĞİŞTİRİYOR''
ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM HATAY DA
 Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin her tarafının şantiye halinde olduğunu belirterek, ''Rantiyeleri kestik, şantiyeleri birer kurduk'' dedi.
     Yıldırım, İskenderun ilçesine bağlı Arsuz beldesi Işıklı-Konacık köyü mevkisinde Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından yapılan balıkçı barınağının açılışı öncesi yaptığı konuşmada, bölünmüş yolları, balıkçı barınakları, havaalanları ve demiryollarıyla Türkiye'yi baştan başa yeniden imar ettiklerini söyledi.
     Göreve talip olurken millete, ''insanı yücelt ki devlet yücelsin'' sözü verdiklerini ifade eden Yıldırım, insanın olmadığı yerde insana saygının, sevginin ve hizmetin bulunmadığı yerde hiçbir şeyin olmayacağını kaydetti.
     Millete hizmet için yola çıktıklarını ve vatandaşın da bu sese kulak verdiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
     ''2002'de bizi güçlü bir destekle iş başına getirdiniz. 8 yıl geçti, ondan bu tarafa desteğiniz azalmadı, artarak devam etti. Bunun da bizlere verdiği bir sorumluluk, omuzlarımızda bir yük var. Bu yük millete hizmet yüküdür. Sizlerin istediği hizmetlerin, 50 yıldır gecikmiş hizmetlerin daha fazla gecikmesini istemiyoruz.
     İşte bu da 90'lı yıllarda başlayan ama bir türlü bitirilemeyen bir eserdir. Geldik bunu da tamamladık. Bunun gibi 37 tane balıkçı barınağı yaptık Türkiye'de. Hepsi başlanmış ama yarım, hepsini tamamladık, hizmete soktuk. Bu ülke insanına ne yaparsak helali hoş olsun.''
     Hatay'ın da ulaştırma, yollar, havaalanı, demiryolları ve haberleşme hizmetlerinden gerekli yatırımları aldığını söyleyen Yıldırım, şimdi her tarafını bölünmüş yollarla donattıklarını kaydetti.
     İskenderun Arsuz ile Antakya Reyhanlı Cilvegözü yolunun mayıs ayı sonuna kadar bitirileceğini belirten Yıldırım, bu yıl içerisinde de Kırıkhan-Hassa-Gaziantep arasının da bölünmüş yol haline getireceklerini söyledi.
     Hatay'da 2007 yılına kadar havaalanının bulunmadığını, bu konuda ihtiyaç olduğunu söylemelerine rağmen karşı çıkanların bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, ''Şimdi o engelleri çıkaranlar iyi ki havaalanı yapılmış diyorlar. Havaalanına yarım milyon insan geldi. Buraya gelen her insan kentin ekonomisine katkı sağlıyor, yatırım yapıyor. Turistler geliyor. Hatay'ın değeri arttı. Otellerde yer yok. Suriye ile sınırları kaldırdık. 2 milyona dayandı gelen giden. Fena mı oldu. Bundan Hatay kazandı, Türkiye kazandı'' diye konuştu.
     2003 yılına kadar Hatay'da yapılan duble yolun 172 kilometre olduğunu, 8 yılda bunun üzerine 174 kilometre daha ilave yaptıklarını belirten Yıldırım, bu yıl da 70 kilometre daha yol yapacaklarını kaydetti.
    
     -''REİS SAĞLAM, KAPTAN SAĞLAM''-
    
     Kentin bolluğun, bereketin merkezi olduğunu, her türlü zenginliği barındırdığını ve inançların beşiği olan Hatay'a hizmet etmenin boyunlarının borcu olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Reis sağlam, kaptan sağlam. Recep Tayyip Erdoğan, o bizim başımızda. O bu ülke sevdalısı. O Türkiye sevdalısı. O insan aşığı. Onun liderliğinde Türkiye'nin layık olduğu yere gelmesi için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Yeter ki sizin desteğiniz böyle arkamızda olmaya devam etsin. Siz yürü dedikçe gece gündüz demeden, durmak yok yola devam, diyerek yürüyeceğiz'' dedi.
     Bilişimde Türkiye'nin çağ atladığını belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Hatay'da 2002'de hızlı internet yoktu. Şimdi 81 bin abonesi var. 400 bin kullanıcısı var. İnternet deyip geçmeyin. Artık her şey internetle oluyor. İnternet artık rejimleri bile değiştiriyor. Yönetimleri bile değiştiriyor. Bakın etrafınıza. Olan bu olayların arkasında bilişimin, internetin gücü var. İnternet demokrasiyi geliştiriyor. Hesap verilebilirliği, şeffaflığı getiriyor. Öyle ben yaptım oldu yok. Vatandaşa hesap vereceksiniz, ne yaptınız yapmadınız, her zaman hesap vereceksiniz.
     Oyu aldıktan sonra toz olup gitme yok. Oyu alacaksınız, geleceksiniz hesap vereceksiniz. Sandıktan sandığa gelmeyeceksiniz. Hizmetlerinizle geleceksiniz. Vatandaşın ayağına gidecek derdini dinleyeceksiniz. Derdiyle dertleneceksiniz. Siyasette hizmette böyle olur. Vatandaşa efendilik taslamakla siyaset olmaz. Siyaset vatandaşa hizmetle olur. Bu milletin efendisi bu millete hizmet edendir. Siz hizmet edeni de laf edeni de biliyorsunuz. Arife tarif gerekmez. İşimiz hizmet gücümüz millet. Başka şey bilmeyiz biz.''
    
     -BALIKÇILIĞA YAPILAN KATKILAR-
    
     Hatay'ın 150 kilometre sahil şeridi, limanı ve balıkçı barınağının bulunduğunu, ancak denizcilikten gerektiği gibi yararlanamadığını kaydeden Yıldırım, bu kaynağı en iyi şekilde değerlendirmek için ne lazımsa yapmaya kararlı olduklarını söyledi.
     Akdeniz'i Hatay'ın bir bereket kaynağı haline getireceklerini vurgulayan Yıldırım, bunun için gerekli çalışmaları hep birlikte yapacaklarını belirtti.
     Yakıtı ucuzlatma ve yakıttan vergiyi kaldırma sözü verdiklerini ve bunu yaptıklarını ifade eden Yıldırım, bu şekilde balıkçıya destek verdiklerini söyledi.
     150 bin vatandaşın balıkçılıktan ekmek yediğini, bunun 800 bin kişi demek olduğunu belirten Yıldırım 150 kilometrelik sahil şeridinde çok daha fazla balıkçı teknesi, denizcilik faaliyeti ve turizm faaliyeti görmek istediklerini kaydetti.
     Hatay'da 4 bin 950 konut yapıldığını ifade eden Yıldırım, yeni hastane ve okullarıyla ilin günden güne güzelleştiğini, KÖYDES projeleriyle birçok köy yolunu tamamıyla bitirdiklerini söyledi.
     Yeni açılan barınağın balıkçılar için emniyetli bir sığınak olacağını vurgulayan Yıldırım, İskenderun Arsuz arasında bulunan Madenli beldesinde de bir balıkçı barınacağı yapacaklarının sözünü verdi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de sahil şeridine sahip kentin deniz ürünlerinden elde ettiği gelirin çok düşük olduğunu ve bunu artırmak gerektiğini kaydetti.
     DLM Genel Müdürü Ahmet Arslan ise Işıklı-Konacık Balıkçı Barınağı'nın 200 tekneyi barındıracağını, 385 metre rıhtıma sahip olduğunu söyledi.
     Samandağ Balıkçı Barınağı'nın ise 300 tekne kapasitesinde olduğunu belirten Arslan, bu iki tesisi Ulaştırma Bakanlığının desteği sayesinde hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
     Konuşmaların ardından, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ile canlı bağlantı kuruldu. Daha sonra Işıklı-Konacık ile Samandağ Balıkçı barınaklarının açılışı yapıldı.
     Törene, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Mustafa Öztürk, Abdülhadi Kayha, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ile kurum müdürleri, balıkçılar ve vatandaşlar katıldı.