Ülkü Ocakları Gençlik Kurultayı Ankara'da Yapıldı?

9 Şubat 2013, Cumartesi günü Ankara Arena Salonunda Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, “Cumhuriyetin 90. Yılında” Gençlik Kurultayı ve Şenliği düzenledi.
Ülkü Ocakları Gençlik Kurultayı Ankara'da Yapıldı?
 Aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi’nin 44. Yıldönümüne rastlayan bu günde, Arena salonunun içi ve dışı mahşeri kalabalık ve seviyeli sloganlarla inledi.Ülkücülere dar gelen salondaki şenlik sırasında Türk Müziği, Mevlevi Müziği, kahramanlık türküleri, Rumeli ve Kerkük türküleri, horon, Kafkas, zeybek, Antep oyun havaları muhteşemdi. Şeyh Şamil’in ismi, müziği ve sert Kafkas oyunu sergilenirken, genci ve yaşlısıyla Ülkücüler de ayakta alkışlıyorlardı. Müzik ve şenliğin ardından saat 14.00’da başlayan kurultaya MHP Genel Başkanı, Genel Başkan Yardımcıları, MKYK üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Türkiye’nin her yerinden akın eden Ülkü Ocakları yönetici ve mensupları, yaşı ilerlemiş “genç” ülkücüler ve küçük çocukları kızları (Asenalar) katıldılar. Açılış konuşmasını yapan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, bu yeni görevindeki ilk önemli etkinliğin heyecan ve coşkusu içerisinde güzel bir konuşma yaptı. Gençliğin iş sorununun çözülmesi için öneriler getirdi.
Olcay Başkanın ardından kürsüye çıkan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de anlamlı konuşmasında “Benimsediğimiz Türkçülük fikri ise Merhum Ziya Gökalp’de tanımlandığı gibi, Türk milletini yükseltmek noktasında anlam kazanmıştır!” diyerek Ülkü Ocaklarını şöyle tanımladı:  “Bu kutlu yuva; Türk-İslam ülküsünün temellerinin atılıp kökleştiği, ülkücünün milli, manevi değer ve anlam kaynaklarını keşfedip kafasında ve kalbinde sistemleştirdiği, zaman ve mekâna sığmayacak kadar derinliği, genişliği bulunan bir fikir sağlamlığının adıdır. Ülkü Ocakları; sevgiyle yoğrulmuş, saygıyla yönelmiş, ahlakla yoğunlaşmış ve edeple yoluna odaklanmış ülkü neferlerinin göz nuru, milli ve manevi hazinesidir!” “Nereden geldiğini ve kim olduğunu unutmamış, ne yapacağını ve nereye varmak istediğini planlamış, bu çerçevede muhtemel imkân ve zorlukları öngörüsüyle müşahede etmiş ülkücü için hayatın kayganlıkları, çağın karmaşası sonuçsuz kalacaktır. Güneşe arkasını döndüğünden dolayı, gölgesinden başka hiçbir şey göremeyen birisinin ülküden nasiplenmesi ve ülkücülükten feyizlenmesi elbette söz konusu değildir.Ülkülerin gıdası fedakârlıktır, disiplindir, sevgidir, saygıdır ve karşılıklı anlayıştır. Ülkü doğruluş, kendine geliş, uyanış ve gerçeklere dönüştür. Ülkü bağlanış, adayış ve hoşgörüdür.”Hatay Ülkü Ocakları İl Başkanı Naci Akkaya ile Dörtyol da dahil diğer ilçelerden Ülkücülerin katıldığı Kurultay pek çok açıdan güzeldi. Ama en güzeli de Ülkücülerin vakar, onur, sevgi, seviyeli ve geleceğe umut aşılayan dolu duruşuydu!

Celalettin Yavuz, Ankara