ULU CAMİ DE SON ÇALIŞMALAR

Tarihi Ulu Camii’de 6 ay önce başlatılan restorasyon çalışmalarında artık sona gelindi. Baştan aşağı elden geçirilerek modern bir şekilde dizayn edilen tarihi cami bu ay içerisinde yeniden ibadete açılacak.
ULU CAMİ DE SON ÇALIŞMALAR
ANTAKYA ’da 6 ay önce restorasyon çalışması başlatılan tarihi Ulu Camii modern çehresi ile ibadete açılacak. Hatay  Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve 1 milyon 413 bin TL’ye mal olacak olan Restorasyon çalışmalarında artık sona gelinirken, Memlük döneminden kalan 600 yıllık Ulu Camii’de son rötuşlar yapılıyor.Hoşgörü kenti Antakya’nın simgelerinden biri olan tarihi camiinin yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında avlusu, minaresi, cami içerisinde bulunan türbeler ve medrese odaları elden geçirildi. Engelli vatandaşların rahatça ibadetlerini yapabilmeleri için giriş kapılarına rampalar yapıldı. Taşların üzerindeki boyalar temizlendi ve doğal güzelliğine kavuşturuldu. Kadınlar için ayrı bir mescit yapıldı. Camii bünyesinde bulunan aşevi yenilenirken, vatandaşların dinlenip nefes alabilmeleri için cami avlusunda yeni bölümler yapıldı. Ulu Camii'nin restorasyon işini üstlenen şirket yetkilisi Veysel Cabas, yaptıkları çalışmalarla Camiiyle birlikte; aşevi, dernek odası, imaret hane, çeşme gibi bölümlerin de aslına uygun hale getirildiğini belirterek, “500 gün sürmesi beklenen restore çalışması 250 günde tamamlandı.
Camiinin tarihi çehresine zarar veren ve sonradan eklenen betonarme yapılar ortadan kaldırıldı. Caminin büyüklüğüne uygun olarak ses sistemini düzenledik” dedi.  Ulu Camii’de kullandıkları ses ve ısıtma sisteminin Türkiye'de yeni yeni kullanılmaya başlayan son teknolojilerden biri olduğunu belirten Cabas; “Camiinin içerisinde zarar gören ve tozlanan duvarlar, taşlar temizlendi, tamiratları yapıldı. Burada yaptığımız en büyük yeniliklerden biri de kadınlar bölümüne abdest almaları için çeşme koymak oldu. Kadınlar kısmını cam bölmelerle görünmez hale getirdik. Bu sayede kadınlar rahatça abdestlerini alıp ibadetlerini yapabilecekler." dedi.  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm camiilerde zorunlu hale getirilen 'engelli rampalarının' Ulu Camii'ye de monte edildiğini belirten Cabas, "Bu rampalar sayesinde engelli kardeşlerimiz de camiye girerek ibadetlerini yapabilecekler. Camiinin bahçesinin zemininde yer alan taşları yerinden söktük. Zemini yeniden suya karşı dayanıklı hale getirdik. Drenaj sistemini oluşturduk, söktüğümüz taşlara yenilerini eklemeden aynen yerlerine oturttuk. “dedi. Restorasyonun tamamlanmasının ardından caminin girişinde yer alan tuvaletleri kaldırmayı planladıklarını aktaran Cabas, "Şu anda o alanın istimlakiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Sanırım yapılacak ihalenin ardından caminin ön kısmında yer alan tuvaletler de kaldırılacak ve cami aslına uygun hale gelecek. Son düzenlemeleri de yaptıktan sonra bu ay içerisinde camiyi ibadete açmayı planlıyoruz." diye konuştu.
ULU CAMİ DE SON ÇALIŞMALAR haberi 08 Şubat 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  32475 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle