Uluslararası Lojistik Konferansı

DoğuAkdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Lojistik Zirvesi  MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda yapıldı.
Uluslararası Lojistik Konferansı

 

Toplantıdakonuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, bugündünyaya bakıldığında son yıllarda çok şeylerin değiştiğinin görüldüğünüifade ederek, ‘Bundan yaklaşık 30 yıl önce dünyada nüfusu 10 milyonu geçentek şehir Newyork idi. Bugünse en az yaklaşık 25 şehir var. 30 yıl önce Japonya’nın, ABD’nin ve Kara Avrupa’sının ürettiğinigörürken bugün üretimde korkunç bir rekabet var. Türkiye de üretiyor, hem deiyi üretiyor Hem Avrupa’da hem de dünyada belli sektörlerde dereceye girecekşekilde üretiyor. Dünyada hemen herkesin üretme yarışına düşmesi ile beraber üretilenmalların minimum maliyetle nihai tüketiciye intikal ettirilmesi ortaya çıkıyorve bunun minimum maliyetle yapılması da çok önemli. İşte burada lojistikdediğimiz hadise devreye gidiyor ve bu kavram belki de daha tekerleğin icatedilmesi ile başladı. ‘diye konuştu. 

Gençlerimiziçin de büyük bir iş potansiyeli olan sektörde ilimizin konumunun isevazgeçilmez  önemde olduğuna değinen Lekesiz, ‘İlimiz, jeostratejik vejeolojistik açıdan hayati derecede önemli. Lojistik koridorları günümüzdemilletlerin önemli can damarlarından birisi haline gelmiş durumda. İlimizin dekilit konumda olan pozisyonu hepimizi bir çalışmaya itti. Bunun sonucundaİskenderun Limanı merkezli Lojistik Köy, Antakya ve Osmaniye’de de bir aktarmaistasyonları ile beraber orayla bağlantılı bir yapı kurulmasının ilimize milyardolarlar kazandıracak, sosyal ve ekonomik hareketliliğine ivme kazandıracakönemli sektör olduğunu değerlendirdik.’ diye konuştu.
 

Sözkonusu çalışmaları öngören Lojistik Master Planı’nın hazırlandığını ve hayatageçmesi için gereken çalışmaların hızla devam ettiğini de hatırlatan Lekesiz, ‘Buiş önümüzde uzun bir yol ve hepimizin yapacağı çalışmalar var. Üniversitemiz lojistikbölümü açtı, açılan kurslarda da ihtiyaç duyulacak olan insan kaynaklarınınyetişmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim.‘diye konuştu. 

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.SalihGüder ise, ülke olarak zengin, müreffeh, kalkınmış bir ülke olmayönünde geleceğe yönelik hedeflerimiz olduğunu vurgulayarak, ‘Ülkelerinbüyümesinde malların ve değerlerin birbirine aktarımı, paylaşılması,değiştirilmesi, lojistik adı altında yürütülen bir sektör olarak gün geçtikçegüçlenmekte, hakim sektörler arasında yerini almaktadır.’dedi. 

Prof.Dr. Güder, MKܒnün, lojistik eğitimini ön lisansprogramı olarak verdiğini de hatırlatarak, ‘Başta Valiliğimiz olmak üzere,yatırımcı kuruluşlarımızla ve ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ileişbirliği halinde üzerimize düşen her türlü katkıyı vermeye hazırız.’dedi. 

İskenderunBelediye Başkanı Yusuf Civelek ise, lojistiğin günümüzde bir bilim halinegeldiğini ifade ederek, 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizdenyeteri kadar yararlanamadığımızı, denizden yararlanan ülkelerin çok daha öndeolduklarını vurguladı. 

DOĞAKAGenel Sekreter Vekili Onur Yıldız’ın da konu ile ilgili olarak bilgi verdiğikonferansta daha sonra Lojistik Yönetimi Danışmanı Atilla Yıldıztekin ‘Hatay’ınGelişmesi için Lojistik Çalışmaları’ konulu sunumunu gerçekleştirdi.

 

 
Uluslararası Lojistik Konferansı haberi 22 Ekim 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  180175 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle