''ULUSLARARASI ORTADOĞU KONGRESİ''

TASAM BAŞKANI ŞENSOY: ''ORTADOĞU, TÜRKİYE'NİN ORTAK TARİHİ VE GEÇMİŞİ İTİBARIYLA HER ZAMAN DÜZEN KURUCU ROL OYNAMAK ZORUNDA OLDUĞU BİR BÖLGE''
''ULUSLARARASI ORTADOĞU KONGRESİ''
Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Başkanı Süleyman Şensoy, Türkiye'nin ortak tarihi ve geçmişi itibarıyla Ortadoğu'da her zaman düzen kurucu bir rol oynamak zorunda olduğunu belirtti.
     Şensoy, Hatay Valiliği ile Ottoman Otel'de ortaklaşa düzenledikleri ''Uluslararası Ortadoğu Kongresi'' nedeniyle verilen kokteylde yaptığı konuşmada, son on yıldır en sıcak ve taze konunun Irak olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin Ortadoğu'nun merkezinde yer aldığını ifade eden Şensoy, şöyle devam etti:
     ''Ortadoğu coğrafyası son yüzyıllarda hem kutsal paradigmaların hem de reel politik menfaat kavgaları açısından merkez olan bir bölge. Ortadoğu, 11 Eylül 2001 ile çok kutuplu olarak şekillendi. Son yıllarda en önemli konu Irak olduğu için burada düzenlediğimiz konunun ana temasının da Irak olmasını kararlaştırdık. Ortadoğu, Türkiye'nin yüzyıllara dayanan ortak tarihi ve geçmişi itibarıyla her zaman düzen kurucu rol oynamak zorunda olduğu, barışın, istikrarın tesisinde anahtar rol oynamak zorunda olduğu bir bölge. Burada bir kamu diplomasisi anlayışı içerisinde toplantıyı İstanbul ya da Ankara'da yapmayı değil, yerinde bir bölge ilinde yapmayı ve kurumsallaştırmayı istedik. Balkanlarla ilgili benzer bir projeyi Tekirdağ'da kurumsallaştırdık.''
     Toplantıyla, akademisyenlerin, diplomatların, uzmanların ve sivil inisiyatif olarak Ortadoğu ve Irak merkezli karar alıcılar için en uygun politikalar ile görüşler üretmeye çalışacaklarının altını çizen Şensoy, etkinliğe ABD, İngiltere, Fransa'nın yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nden katılımcıların yer alacağını kaydetti.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de toplantıda genelde Ortadoğu özelde de Irak'ın yeniden yapılanmasıyla ilgili sürecin ele alınacağını söyledi.
     Etkinlikle karar alıcılara politika önerilerinin geliştirileceğini vurgulayan Lekesiz, bu toplantının barış ve hoşgörü kenti olan Hatay'da düzenlenmesinin çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtti.
     Kokteyle, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Eniz Yavuz Yıldırım ile kurum müdürleri ve Suriye, İran, Irak, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerden gelen uzmanlar katıldı.
     Kongrenin 12 Kasım tarihine kadar süreceği bildirildi.