Uluslararası Ortadoğu Kongresi kapsamında Medeniyetler Korosu konser verdi

Hatay'da düzenlenen ''2. Uluslararası Ortadoğu Kongresi'' kapsamında Antakya Medeniyetler Korosu konser verdi.
Uluslararası Ortadoğu Kongresi kapsamında Medeniyetler Korosu konser verdi
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından Hatay Valiliği ve Mustafa Kemal Üniversitesinin ev sahipliğinde, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen kongre kapsamında Anemon Otel'de gerçekleştirilen konserde konuşan Antakya Medeniyetler Korosu Dernek Başkanı Yılmaz Özfırat, konuşmada, koronun 2007 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdiğini söyledi.
     Koroyu, 3 semavi din ve farklı mezheplerden kişilerin buluşması olarak tarif eden Özfırat, ''Koronun içinde Müslüman, Hristiyan ve Yahudi dininden, Sünni, Alevi, Ortadoks, Katolik mezheplerine mensup 130'ya yakın kişi bulunuyor. Ülkemizde ve kentimizdeki bulunan farklı güzelliklerin bir arada ne kadar güzel bir tablo oluşturduğunu göstermek istiyoruz. Koromuz üç semavi dine mensup üyeleriyle, Türkçe'nin yanı sıra Ermenice, İbranice ve Lazca şarkıları da seslendiriyor. Bunu yaparak birbirimizi daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum'' dedi.

     ''2012 Nobel Barış Ödülü'ne aday olduklarını ifade eden Özfırat, koroda, imam, papaz, rahibe, öğrenci, öğretmen, manifaturacı, ev hanımı, kuyumcu, mimar ve emekli gibi farklı meslek gruplarından kişilerin bulunduğunu kaydetti.
     Konuşmaların ardından koro üyeleri farklı dinlere ait ilahi ve şarkıları seslendirerek dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.
     Konsere, Cumhurbaşkanı'nın Ortadoğu Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, birçok kurum müdürünün yanı sıra, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.