UMEM BECERİ 10 PROJESİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, bilginin para ettiği bir çağda yaşandığını, herkesin bu anlamda kendini geliştirmesi gerektiğini belirtti.
UMEM BECERİ 10 PROJESİ
Lekesiz, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında Büyük Antakya Oteli'nde düzenlenen sertifika töreninde yaptığı konuşmada, tüm dünyada pek çok alanda dinamizm ve dönüşümün yaşandığını söyledi.
     Türkiye'de de dünyadaki gelişmelere paralel olarak değişimin yaşandığını ifade eden Lekesiz, geçmişte var olan sorunların kentleşmeyle birlikte daha görünür hale geldiğini kaydetti.
 

     İşsizliğini de kentleşmeyle birlikte daha görünür hale gelen sorunların başında geldiğini vurgulayan Lekesiz, ''Türkiye'nin nüfusu her geçen gün daha da artıyor. Bununla birlikte işsizlerimiz de çoğalıyor. Eskiden bu işsizler kırsalda yaşadığı için bu kadar göz önünde değildi. İşsizliğin çözümü noktasında adeta seferberlik anlayışıyla çalışılması gerekiyor.
     Artık 'her işi yaparım' dönemi bitti. Bilginin para ettiği bir çağ yaşıyoruz. Bir işte uzmanlaşma şart oldu'' diye konuştu.
     Lekesiz, nitelikli insan gücüyle ülkenin de rekabet gücünün artacağını belirtti.
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halis Yunus Ersöz de, projenin ülkenin en önemli sorunlarından olan işsizliğin çözüm anahtarı olarak görüldüğünü kaydetti.
     İşsizlik sorununu yerel bir problem olarak gördüklerini ifade eden Ersöz, bunun de yerel aktörlerle çözülebileceğini söyledi.
 

     
     - 17 BİN KURSİYERE EĞİTİM -
    
     Projeyle işsizlere beceri kazandırmayı amaçladıklarını vurgulayan Ersöz, temel sorunun nitelikli iş gücü olduğunu, UMEM projesiyle iş yerlerine uygun nitelikli elemanları sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.
     Proje kapsamında 121 okula 106 milyon TL değerinde bir kaynak aktarıldığını ifade eden Ersöz, 5 bin öğretmenin de hizmet içi eğitimden geçirildiğini söyledi.
     UMEM'le Türkiye genelinde yaklaşık 17 bin civarında kursiyere eğitim çalışmalarının devam ettiğini belirten Ersöz, hedefin 200 bin olduğunu, bu doğrultuda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
     Projeye katılan kursiyerlere, kurs gördükleri, staj yaptıkları süre içerisinde her gün 15 lira cep harçlığı verildiğini, ayrıca bunların istihdam edilmesi durumunda iş verenin ödeyeceği sigorta priminin 4,5 yıl boyunca devlet tarafından ödendiğini vurgulayan Ersöz, hedeflerinin işsizlik oranının tek haneli rakamlara düşürmek olduğunu, 2023 yılında bu oranının yüzde 5'e kadar düşmesini beklediklerini söyledi.
     İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık ise, proje kapsamında bu yıl için 1 milyon TL kaynak aktarıldığını, bunun 425 bin TL'sini harcadıklarını söyledi.
 

     Proje kapsamında Antakya'da 333, Dörtyol'dan da 212 talep geldiğini ifade eden Bulanık, 19 meslek dalında kurs açıldığını ve 255 kursiyere eğitim çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
     Kursiyerlere teorik ve pratik eğitimlerin verildiğini vurgulayan Bulanık, sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlarda kurslar açarak işsizlere eğitim vermeye çalıştıklarını söyledi.
     Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, işsizlikle mücadele etmenin herkesin görevi olduğunu belirtti.
     Proje kapsamında 8 bölümde kurs açtıklarını ve 125 kişiye eğitim verdiklerini ifade eden Çinçin, Antakya'dan 43 firmanın talepte bulunduğunu, bu sayının daha da artması gerektiğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından projeye destekte bulunan iş verenlere plaket, açılan kursa katılan ve eğitim alan kursiyerlere sertifikaları verildi.
UMEM BECERİ 10 PROJESİ haberi 27 Haziran 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  50360 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle