''UMEM PROJESİYLE İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM BULMAK AMACIYLA ÇALIŞIYORUZ''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, ''Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi''yle (UMEM) işsizliğe çözüm bulmak amacıyla çalıştıklarını belirtti.
''UMEM PROJESİYLE İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM BULMAK AMACIYLA ÇALIŞIYORUZ''
  Kuseyri, yaptığı yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen proje kapsamında eğitimin yanı sıra 111 teknik ve endüstri meslek lisesinin yenilenerek, makine ile iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yatırım yapılacağını kaydetti.
     Projenin uygulanacağı 19 pilot il arasında Hatay'ın da yer aldığını ifade eden Kuseyri, işsizliğe çözüm bulmak amacıyla çalıştıklarını belirtti.
     Türkiye'de iş arayanların yüzde 60'dan fazlasının belli bir mesleğe sahip olmadığını hatırlatan Kuseyri, şöyle devam etti:
     ''Ülkemizde her yıl yaklaşık 800 bin kişi iş gücü piyasasına dahil olmakta ve bunların yüzde 49'u istihdam edilmektedir. Batılı ülkelerde iş gücü piyasasına arz olma oranı yüzde 70'in üzerindedir. İstihdam oranları da yine aynı seviyededir. İstihdam yaratmak için öncelikle alt yapıyı güçlendirmemiz gerekmektedir. Bu da yeni istihdam alanlarının açılması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. İş gücünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirerek, 'ne iş olsa yaparım' diyen elemanların yerine 'ben bu işi yaparım' diyen elemanları kazandırmalıyız. Projemiz nitelikleri yetersiz olan ya da teknolojik değişimlere ayak uyduramayan işsizlerimiz için iş bulma, şirketlerimiz için de rekabet gücü kazanma umudu olacak.''
     Projeyle ülke genelinde 5 yıl içerisinde 1 milyon kişinin eğitimden geçirileceğini vurgulayan Kuseyri, Hatay'da da bu kapsamda çalışma yapılacağını ifade etti.
     Kuseyri, proje kapsamında eğitim alacak kişilerin İŞKUR'a kayıt yaptırması gerektiğini bildirdi.
     Kentte firmalardan eleman ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi alınacağını kaydeden Kuseyri, bu kapsamda gerekli alanlarda eğitimler verilerek iş yerlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacaklarını belirtti.
     Projeye katılarak meslek kurslarını tamamlayan kişilerin stajyer ücretlerinin işsizlik sigortası fonundan karşılanacağını ifade eden Kuseyri, istihdam edilmeleri durumunda da sigorta priminin devlet tarafından karşılanacağını kaydetti.