UND BAŞKANI DİNÇŞAHİN ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ ÖNEMLİ

UND BAŞKANI DİNÇŞAHİN: -''ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN STRATEJİK ÖNEMİ GİDEREK DÜNYA ÇAPINDA KABUL GÖRÜYOR''
UND BAŞKANI DİNÇŞAHİN ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ ÖNEMLİ
Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Tamer Dinçşahin, ulaştırma ve lojistik sektörünün stratejik öneminin giderek tüm dünya çapında kabul gördüğünü söyledi.
     Dinçşahin, Antakya Ottoman Palace Otel'de düzenlediği toplantıda, UND ile Ro-Ro Gemi İşletmecileri ve Kombine Taşımacılar Derneği'nin (RODER) UND çatısı altındaki birleşme kararı aldığını bildirdi.
     İki sektör derneğinin tek bir çatı altında birleşmesinden çok mutlu olduklarını belirten Dinçşahin, şöyle devam etti:
     ''Bizler çok önemli bir sektörün temsilcisiyiz. Ulaştırma ve lojistik sektörünün stratejik önemi giderek tüm dünya çapında kabul görüyor. Sektör tüm ekonomi politikalarına ve ülkelerin büyüme hedeflerine yön veriyor. Bugün dünyaya baktığımızda lojistik, ürettiğimiz malın maliyetinin yüzde 20'si, ülkelerin istihdamının yüzde 15'i, milli gelirlerinin en az yüzde 10'unu ifade ediyor. Bizler bu denli hayati öneme sahip bir sektörün temsilcileri olmakla her zaman gurur duyduk ve duyacağız.''
     Dinçşahin, Hatay'ın sahip olduğu taşımacılık filosu ve imkanları ile bölgesinin en önemli lojistik merkezlerinden biri konumunda olduğunu belirtti.
     Yakın bir gelecekte özelleştirme çalışmaları tamamlanacak olan İskenderun Limanı ile bölge, lojistik merkez olmak için en doğru coğrafyalardan biri olarak ortaya çıkacağını dile getiren Dinçşahin, şunları kaydetti:
     ''Hatay köklü bir ticaret kültürüne sahip bir ilimizde ülkemizde üretilen yaş meyve ve sebzenin dörtte biri burada yetiştiriliyor. 2009 yılında ülkemizin 1,5 milyar dolarlık ihracatını gerçekleştiren Hatay'a ve bu bölgede taşımacılık yapan firmalarımıza katkısı elbette büyük oldu olmaya da devam edecek. Taşımalar artsa da hepimizin kazanımları her geçen gün önemli ölçüde azalıyor, giderlerimiz ise giderek artıyor. Birçok sorunumuz, özellikle de acilen halledilmesi gereken sorunlarımız var. Bunun için bizlere de büyük görevler düşmektedir. Biz bu düşünceyle UND ve RODER olarak, sektörün çıkarı için güçlerimizi birleştirme kararı aldık. 2002 yılında meydana gelen istenmeyen ayrılığın sektörümüze zaman zaman fayda değil, zarar getirdiğini hep birlikte gördük.''