ÜRETİM MALİYETLERİNİN AZALTILMASI

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayından itibaren başlayarak TL’nin değer kaybı, yüksek enflasyon ve işsizlik rakamları, artan üretim maliyetleri ve nihayetinde üretim durma noktasına gelmiş, küçük ve orta büyüklükteki işletmeciler çaresizlik içinde kalmıştır.

. Türk Lirası’nın başta döviz karşısındaki değer kaybının sadece sermaye piyasalarında değil, tüm sektörlerdeki olumsuz etkilerini Hataylı Sanayici ve İş İnsanları olarak yakından hissediyoruz.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklar, son yıllarda politik ve ekonomik istikrarsızlıklardan büyük zararlar görmüş olan başta Hatay ve bölgemizi muhtemel krizlere karşı savunmasız hale getirmektedir. Geçen yıl yaşanan belirsizlik ve karamsar tablo bugün bir nebze istikrarlı hale gelmiş gibi görünse de artan girdi maliyeti ve dışa bağımlılık bölgemizdeki üretici, sanayici ve iş insanlarının sırtında yük olmaya devam etmektedir.

Bölgemizdeki üreticilerimizin yaşadığı en büyük sorunların başında şüphesiz üretim maliyetinin giderek yükselmesi gelmektedir. Özellikle sanayi alanlarında elektrik ve doğal gaz gibi enerji maliyetinin 2 katına ve üstüne çıktığını görüyoruz. Böyle bir durumda üreticinin kazancı maliyetini karşılayamamakta ve neticesinde üretimin durma noktasına gelmesiyle karşılaşıyoruz. Son 1 yılda doğal gaz ve elektrik fiyatlarına yapılan bu zamlar ülke ekonomisine zarar vermekle kalmayıp destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmamaktadır. Öyle ki üretim yapan ve ekonomiye katkı sunan sanayici ve iş insanları bu zamlar karşısında zorlanmaktadır.

Sanayicilerimizin 3 temel maliyeti var; bunlar ham madde, enerji ve işçilik maliyetleri. Ham madde ve enerji maliyetinin hızla artması nedeniyle işverenler tek çare olarak işçilik maliyetlerini düşürmeye gitmekte, neticesinde işsizlik giderek artarken üretim de aynı oranda azalmaktadır. Bu da dışa bağımlılığı kaçınılmaz hale getirmektedir.

Tarımda da benzer bir durum söz konusu, artan maliyetler sonucunda çiftçi tarlasını ekememekle kalmayıp, ekinini bile toplamakta güçlük çekiyor.

Maliyetlerin artmasının yanı sıra sanayici ve üreticiler bankalardan kredi alamamanın zorluklarını da yaşamaktadırlar. 2001 ve 2008 krizlerinden özel bankaların sağladığı krediler sayesinde kurtulmayı başarmışken, bugün kredi vermeye yanaşmayan bir bankacılık sektörüyle karşı karşıyayız. Devlet bankalarının düşük faizli kredi sağladığı bu noktada hükümetin özel bankaları daha fazla sıkıştırıp kredi vermeye zorlaması en olası senaryo gibi görünmüyor.

Bu olumsuz durumdan çıkmanın yegâne yolu üretime ve ihracata dayalı bir ekonomiden geçiyor. Bunun için de hükümetin üreticiye desteği olmazsa olmazdır. Üreticiye, istihdam yaratanlara, çiftçiye, ihracatçıya ve sanayiciye, kısacası ülke ekonomisine katkı sağlayacak her sektöre devletin sağlayacağı üretim maliyetini düşürücü teşviklerle birlikte üretim canlandırılmalıdır. Devletimizin yerli üretimi artırmak amacıyla sunmuş olduğu ve sunacağı teşvikler, ilk önce bizim gibi sanayici ve iş adamlarının alacağı tasarruf tedbirleri ile hayata geçecektir. Unutulmamalıdır ki birer birey ve vatandaş olarak tasarruf bilincini geliştirebildiğimiz sürece kalkınma mümkün olacaktır. Bunun yolu da katma değeri yüksek üretimden geçmektedir. Başta yazılım ve bilgi teknolojileri gibi sektörlerde yapılacak yatırımların önü açılmalı ve mevcut teşviklere ek yeni uygulamalar geliştirilmelidir.

Tüm bu süreç içerisinde HASİAD olarak, alınacak ekonomik tedbirlerin hayata geçirilebilmesi için yapılması gereken ne var ise elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Saygılarımızla,

HASİAD Yönetim Kurulu

ÜRETİM MALİYETLERİNİN AZALTILMASI haberi 09 Ekim 2019 13:55 tarihinde FirmaRehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hasiad Hatay Sanayici Ve İşadamları Derneği adına Hatay / Hatay Merkez muhabirimiz Mehmet Katırcıoğlu tarafından Dernekler sektörüne eklenmiş olup  34 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından beğenilmemiştir.
Haberi Beğendiniz mi?
Okunma
İlgili Sektör
Kategori
ÜRETİM MALİYETLERİNİN AZALTILMASI haberi, Hatay Hatay Merkez Yerel Haberleri hatay ili hatay-merkez ilçesi mahallesinde Yerel kategorisinde yer almakta olup 2020 yılı içerisinde 34 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Üreti̇m+Mali̇yetleri̇ni̇n+Azaltilmasi Haberin+Detayları+için+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
ÜRETİM MALİYETLERİNİN AZALTILMASI Sayfasını Ben Beğendim. Size de Tavsiye Ederim! https://firmarehberim.com/haber/yerel/uretim-maliyetlerinin-azaltilmasi--234232 #ÜRETİM #MALİYETLERİNİN #AZALTILMASI #ÜRETİMMALİYETLERİNİN #MALİYETLERİNİNAZALTILMASI #ÜRETİMMALİYETLERİNİNAZALTILMASI