UZUNÇARŞI RESTORASYONU BAŞLATILDI.

Antakya Belediyesi'nin, Uzun Çarşı'ya restorasyon ve sokak iyileştirme projesi dün start aldı. 
UZUNÇARŞI RESTORASYONU BAŞLATILDI.
Dün Uzun Çarşı'da gerçekleştirilen törenle tarihi mekanın restorasyonu başlatıldı. Proje 8 ayda tamamlanacak. Törende: Uzun Çarşı esnafı adına Sadullah Ergin, Kültür-Turizm Md. Vekili Ali Türetken, Yenicami Mahalle Muhtarı Sabahattin Kimyacı, HESOB adına Başkan Vekili Ruşen Akyüz, ATSO adına Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, Mimarlar Odası adına Başkan Yaşar Coşkun, Dernekler Federasyonu adına Abdurrahman Taşçıoğlu, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ile Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmalarında; Uzun Çarşı'nın iyileştirme projesi uygulaması ile esnafın, halkın ve çarşıya gelen yerli ve yabancı turistlerin yüz akı olacağına vurgu yaptı.
Antakya'da yaşayan hemen herkesin Uzun Çarşı hatırası olduğunu hatırlatan konuşmacılar; dokusuna uygun restorasyon sonrası çarşının 8 ay içinde tamamlanarak hizmete girdiğinde Antakya'nın tarihi ile buluşmaya başlamış olacağı, geçmişe sahip çıkılmış olunacağını kaydettiler.

Mimarlar Odası Başkan Yaşar Coşkun'un konuşmasında verdiği mesaj çok ilginç. 
Coşkun Antakya esnafına şunları söyledi:
“Antakya'da restorasyon noktasında bu aşamaya gelmesinden ötürü mutluyuz. Kent içinde yapımı süren ve var olan büyük alışveriş merkezlerine karşı uzun çarşı tarihi kimliğine uygun şekilde restore edildiğinde esnafın koruyucusu olacak, alışveriş merkezlerindeki heyecan ve canlılık bu tür çarşılara akacaktır. Antakya esnafı buna emin olsun. Uzun Çarşı restore projesi tamamlandığında Antakya'daki AVM'lerin önüne geçecektir.”
Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Antakya'nın 5.sine başladıkları bu tür restorasyonlarla tarihi ile buluşmaya başladığını, kent halkı ve esnafın geçmişine sahip çıktığı sürece yeniliklerden korkmaması gerektiğini bildirdi.
Törende daha sonra Uzun Çarşı restorasyon projesine başlanması vesilesiyle kurdele kesimi gerçekleştirildi, ardından törene katılanlara uzun çarşıdaki bir kasap lokantada da tepsi et kebabı yemeği verildi.