VAHŞİ DEPOLAMAYA SON

İskenderun Körfez Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf tesisi temel atma töreni -Hatay Valisi Lekesiz: ''Belediyeler artık vahşi çöp depolamasından vazgeçmeli''
VAHŞİ DEPOLAMAYA SON
 Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, belediyelerin artık vahşi çöp depolamasından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
     Lekesiz, İskenderun'da, Düğünyurdu mevkisinde İskenderun Körfez Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf tesisi temel atma törenine katıldı.
     Günün eskimiş bilgileriyle yeni sorunlara çare üretilemeyeceğini belirten Lekesiz, ''İki yıldır yürütülen çalışmalarla vahşi katı atık depolama konusunda çok önemli mesafe alındı. Belediyeler artık vahşi çöp depolamasından vazgeçmeli. Artık tüm kurumların ve hatta tüm kıtaların üzerindeki örtü kalktı. Her şey şeffaf olmalı. Hiçbir kurum artık hizmet kalitesini gizleyemez ve standardın altına düşüremez'' dedi.
     Lekesiz, belediyelerde ve tüm kurumlarda belli bir standardın üzerine hizmeti çıkarmak zorunda olduklarını bildirerek, şunları kaydetti:
     ''Küreselleşen dünyada artık insanlarımız iletişim çağıyla her şeyi görüyor ve o standartta hizmet bekliyor. Katı atık da bu hizmetlerden bir tanesi. Bu birliği kuran, gerçekleştiren yöneticilere teşekkür ediyorum. Bu sorunun çözümü için önemli başlangıçtı, gerçekleşti. Memnuniyetle belirtmek isterim ki dağın bu ve öbür tarafında iki yıl öncesine kadar çok ciddi fark edilecek kadar katı atık vahşi depolamayla ilgili önemli bir iyileşme söz konusu.''
     İskenderun Körfez Katı Atık Birliği Başkanı Yusuf Civelek ise gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma sorumlulukları bulunduğunu belirterek, belediye olarak çevreye her zaman büyük önem verdiklerini belirtti.
     Civelek, şunları kaydetti:
     ''Bir yıl önce burada 3,5 milyon ton civarında vahşi depolamayla çöp yığını vardı. Valimiz sitem etti. Naylon torbalar, hava kirli, şehir duman kokusu altındaydı. Karasinek ve sivrisinek baskısı altındaydı. Buralar ıslah edildi, düzeltildi. Bundan sonra Valimiz inşallah bunları görmeyeceksiniz. Temizlik sağlıktır, temizlik medeniyettir. Temizlik imandandır. Hepimizin temiz bir çevrede yaşamamız insanlık hakkıdır. Gelecek nesillere temiz çevre bırakmak sorumluluğumuzdur. Çöpü ayrıştırıyoruz insanımızı birleştiriyoruz.''
     Düzenleme kurulu adına konuşan Ali Rıza Serter de, büyük devletlerin en büyük şehirleri dahi bugün çöp ve ona bağlı pek çok önemli problemlerini çözememişken, ülkede bir ilkin İskenderun Körfez Katı Atık Birliğince başarıldığını söyledi.
     Serter, fabrikanın tamamlanması ile bölgede çöp sorununun kalmayacağını belirterek, ''Toplanan çöpler ayrıştırılarak bazılarının geri dönüşümü sağlanarak ekonomiye katkı da sağlanacak'' dedi.
     Yapılan konuşmaların ardından temel atma töreni gerçekleştirildi.
     Törene AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, CHP Hatay Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve diğer yetkililer ile çok sayıda davetli katıldı.
VAHŞİ DEPOLAMAYA SON haberi 24 Ekim 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  206950 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle