VAKIF HAFTASI ETKİNLİĞİ

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Türk-İslam geleneğinin önemli unsuru olan Vakıfların, atalarımızdan bizlere bırakılan sayısız vakıf eserinin günümüze taşınmasını sağlayan önemli değerlerden olduğunu belirtti.
VAKIF HAFTASI ETKİNLİĞİ
Lekesiz, 9-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ''Vakıflar Haftası''nedeniyle yayımladığı mesajında, Vakıf Haftası, Türk Milleti'nin yardım severliği ile adımı atılmış olan vakıflar konusunda, kamuoyunun bilinçlenmesi ve konuya dikkat çekilmesi anlamında önem taşıdığını ifade etti.
     Ataların vakıf geleneği ile yaptırdıkları birbirinden değerli hastaneler, okullar, çeşmeler, camiler, kaleler günümüzde tarihin izlerini taşıyarak hala bütün görkemi ile yaşadığımız kentleri süslediğini kaydeden Lekesiz, herkese düşen görev, ataların emaneti olan bu yapılara sahip çıkmak, daha sonraki nesillere bırakmak adına dimdik ayakta kalabilmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

     
     -ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ-
    
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise vakıfların önemine dikkat çekerek vakıflar çok eski kadim medeniyetlerin binlerce yıldır devem eden unsurları olduğunu kaydetti.
     Savaş açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Bizleri birbirimize bağlayan, birlik ve beraberliğimizi sağlayan unsur olan vakıfların anlayışında malın- mülkün gerçek sahibi Allah?tır. İnsanların kendilerine tahsis edilen mülkü kişisel mülk olmaktan çıkararak, faydası ve yararı için yaratılmışların hizmetine sunmasına vakıf denir. Vakıflar, kuruldukları binlerce yıldan beri insanlardan hiç bir şey istemeden ve beklemeden bütün yaratılmışlara hizmet ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Sosyal dayanışma müessesesi olarak vakıflar, toplumun yaralarını sarmaya ve eksikliklerini gidermeye, doğumundan ölümüne kadar insana hizmet etmeye programlanmış kuruluşlardır. Hatta ecdadımız mahlûkata hizmette sınır tanımamış, hayvanlara bile hizmet etmek için vakıflar kurmuşlardır. Vakıf kuranların amel defterlerinin kıyamete kadar açık kalacağına inanan atalarımız ve günümüzün vakıf kurucuları sayesinde camiler, okullar, hastaneler, köprüler, çeşmeler, aşhaneler, hanlar, hamamlar ve diğer hayır kurumları ayakta durmaktadır.''
 
 
VAKIF HAFTASI ETKİNLİĞİ haberi 10 Mayıs 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  57510 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle