Vakıflar Haftası Kutlanıyor

Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ali Kaya ve beraberindeki heyet, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan eşliğinde  Vali Lekesiz’i ziyaret etti.
Vakıflar Haftası Kutlanıyor
06-12 Mayıs tarihleri arasında ‘Vakıf Medeniyeti ve Şehircilik’ teması ile kutlanacak olan Vakıflar Haftası dolayısı ile gerçekleşen ziyarette konuşan Bölge Müdürü Kaya, kabulden dolayı teşekkür ederek, haftanın önemi konusunda bilgi verdi.Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz de, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ‘Bu topraklarda dedelerimizin inşa ettiği medeniyet esasen bir vakıf medeniyetidir. Vakıf, insanların karşılıksız olarak, gönül kapılarını ve keselerini ihtiyaç sahibi olanlara açıp, toplumdaki sosyal, ekonomik dengenin kurulması, toplumsal barışa hizmet edilmesi için yapılan fedakarlıkların adıdır.’ dedi.İlimizde Vakıflara ait 90 adet tescilli vakıf eseri bulunduğunu hatırlatan Lekesiz, ‘Biz biliyoruz ki, gelecek kaygısı taşıyan her birey, her toplum, her millet geçmişten vazgeçemez. Çünkü geçmiş, bu günü geliştirip geleceğin şekillenmesine yarayan beslenilecek en güçlü hazinedir. Dolayısı ile kültür varlığı, bir anlamda tescilli vakıf eserlerinin yeniden ayağa kaldırılması, yılların yorgunluğunu gidererek yeniden günlük yaşamın içerisine çekilmesi, aslında geleceğe yapılan hizmettir, bilincin hafızasının yenilenmesidir. Çünkü ortaya konulan o çalışmalar, belli bir bilme ve kavrama sonucunda elde ediliyor. ’ diye konuştu.Lekesiz, ilimizdeki 90 kültür varlığının 37’sinin restorasyonunun bittiğini, 10’unun projesinin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçtiğini, projesinin yapımı devam eden 8 yapı bulunduğunu, 2013-1014 de bunlardan 4’ünün bitirileceğini, restorasyon karşılığında kiraya verilen 7 eser bulunduğunu hatırlatarak, ‘İlimiz genelindeki 90 vakıf eserinden yaklaşık 70’inin ya restorasyonu bitmiş, ya projesi bitmiş, bir şekilde her biri tek tek ele alınır durumda.’ diye konuştu.
 
2012 yılı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı önemli çalışmalardan birinin de Habib-i Neccar Camii’nin etrafındaki sonradan yapılmış ve ilimizin mimari dokusuna uygun olmayan yapıların kamulaştırılarak ortadan kaldırılması çalışması olduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, ‘Bu önemli bir çalışma ve az bir bölümünün kamulaştırılması kaldı. Bu ay içinde tamamlanacağını ümit ediyorum. Bir taraftan restorasyon çalışmaları başladı, binalara doğru fonksiyonlar yüklenilmek suretiyle bir taraftan tarihe olan borcumuz ödenmiş olurken, diğer taraftan da onları günlük hayatın içerisine çekip yaşanılır kılacağız aynı zamanda ilimizin kültür ve inanç turizmine de katkı yapmasını sağlamış olacağız.’ diye konuştu.Lekesiz, tüm bu hizmetlerde büyük destekleri olan başta Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin olmak üzere ilimiz milletvekillerine, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne, ilgili Vali Yardımcımız Şahin Bayhan’a, tüm çalışanlara tüm Hataylılara teşekkür etti.
 
Vakıflar Haftası Kutlanıyor haberi 09 Mayıs 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  44685 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle